Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 16:12 Bu haber 4642 kez okundu
 
Elektrik Şirketlerine Yapılacak Yardım Vatandaştan Çıkacak
Elektrik şirketlerine yapılacak 3 milyarlık pandemi yardımı vatandaşın cebinden çıkacak.
Ekonomi Haberi


Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı'ndan pandemide zorluk çeken elektrik şirketlerine 3 milyar liralık yardım çıktı.

 

Elektrik şirketlerine salgın döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacak. Şirketlere yapılacak ödeme vatandaşın elektrik faturalarına yansıyacak.

 

Taslağın gerekçesinde pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda kaldığı ifade edildi. Yardım tutarının vatandaşların faturalarına yansıtılması dikkat çekti.

 

1 Temmuz 2021'den itibaren elektrik şirketlerine pandemi döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacak. Yapılan yardım ise elektrik faturalarına yansıyacak. Yardımları almak isteyen santral sahiplerinin, düzenleme resmen yayımlandıktan sonra 15 gün içinde başvuru yapmaları yeterli olacak. Başvuru yapmayanlara ise ödeme yapılmayacak.

 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, şirketlere ödenecek pandemi yardımı parası, sistem işletmecisi olan kamuya ait Türkiye Elektirik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) gelir tavanına eklenecek.


Gelir tavanındaki harcamalar ise elektrik faturaları aracılığıyla halka yansıtılacak. Bu harcamalar daha önce iletim sistemi kullanım bedeli olarak faturalarda görünüyordu ancak halk tepki göstermesin diye bu harcamalar dağıtım giderlerinin içine konduğu için artık faturalarda yer almıyor. Dolayısıyla şirketlere aktarılacak paraları halk faturasının içinde 'gizli zamla' ödeyecek.

 

ELEKTRİK ŞİRKETLERİNE YAPILAN YARDIM HER YIL ARTIYOR

Elektrik üreten şirketlere kapasite mekanizması adı altında 2018 yılından bu yana destek ödemeleri yapılıyor. Bu yolla 2018 yılında 1.4 milyar, 2019 yılında 2 milyar, 2020 yılında ise 2.2 milyar lira ödendi. Bu yıl 2.6 milyar lira ödeme planlanmıştı. Ancak pandemi yardımı işin içine girince toplam ödemenin 3 milyar liraya yaklaşması bekleniyor. Yardımın 4 ithal doğalgaz, 1 de ithal kömür santrali için yapılması planlanıyor. 

Kaynak - https://www.karar.com/fatura-yine-vatandasa-kesildi-elektrik-sirketlerine-3-milyarlik-pandemi-yardimi-1613608

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Elektrik, Şirketlerine, Yapılacak, Yardım, Vatandaştan, Çıkacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı