Haber Detayı
23 Nisan 2021 - Cuma 15:27 Bu haber 3714 kez okundu
 
Arguvan’da 6 Mahallede Zorunlu Kamulaştırma Yapılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararla, Malatya'nın Arguvan ilçesine bağlı Bahçeli, Gümüşlü, Karababa, İçmece, Yamaç ve Yazıbaşı mahallelerinde acele kamulaştırılma yapılacak.
Ekonomi Haberi


Arguvan’da 6 Mahallede Zorunlu Kamulaştırma Yapılacak

Resmi Gazete'de, bazı bölgelerin acele kamulaştırılması için 9 karar yer aldı.

 

Samsun ve Bitlis'te bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilirken, Denizli, Tunceli, Aydın ile Malatya'da bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararlarda, iki ilde bazı bölgelerin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiği de belirtildi.

 

Yayımlanan kararlara göre, Samsun'un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi (Cumhuriyet Meydanı) bölgesi ile Bitlis'in Tatvan İlçesi Çayırönü Mahallesi (Yeşilmezra) sınırları içerisinde bulunan alanlar kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi.

 

Karar, 5393 sayılı Belediye Kanun'un 73'üncü maddesi gereğince verildi.

 

İLDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASINA GİDİLECEK
DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce Denizli'nin Çameli ile Acıpayam ilçelerindeki 10 mahalle ile Aydın'ın Koçarlı ve Germencik ilçelerindeki birer mahallede, DSİ 9.Bölge Müdürlüğünce Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki 13 mahalle ve köy ile Malatya'nın Arguvan ilçesindeki 6 köy ve mahallede kamu yararı gözetilerek zorunlu arazi toplulaştırmasına gidilecek ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılması sağlanacak.

 

Kararda  Zorunlu Kamulaştırma Yapılacak Yerlerin Arguvan ilçesine bağlı Bahçeli, Gümüşlü,  Karababa, İçmece, Yamaç ve Yazıbaşı mahalleleri olduğu belirtildi.

 

Devlet Su İşleri  (DSİ) tarafından zorunlu olarak toplulaştırma uygulaması yapılacak.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararına göre; DSİ 9.Bölge Müdürlüğünce Arguvan ilçesinde 6 mahallede zorunlu kamulaştırma uygulaması yapılacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda, “Malatya ilinde bulunan ve ekli listede isimleri belirtilen yerlerde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına, 6200 sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce Yürütülen Hizmetler Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi.

 

“Belirtilen alanlarda DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından 6200 Sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce Yürütülen Hizmetler Hakkında Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında, kamu yararı gözetilerek zorunlu arazi kamulaştırılması uygulanacaktır.

 

Toplulaştırma sınırları içinde olup; a) Arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan yerler,  b) Teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun olmayan  tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ile yoğun sabit tesis bulunan alanlar kamulaştırılması harici bırakılacaktır.”

 

Arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ve yoğun sabit tesis bulunan yerler kamulaştırılma dışında bırakılacak.

 

KESİN KORUNACAK HASSAS ALANLAR
Ankara'nın Ayaş ilçesindeki Şıngırdaklin Mağarası, Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı köyü, Antalya'nın Demre ve Finike ilçeleri sınırlarındaki Beymelek Kıyı Bandı, İzmir'in Kemalpaşa ilçesi sınırlarındaki 31. Grup alanı, Çankırı'nın merkez ilçesindeki Çorakyerler Fosil Lokalitesi, Edirne'nin Keşan ilçesindeki Mecidiye köyü sınırlarında yer alan Uzunkum ve İtalyan koyları ile Sivas'ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü'nün Doğal Sit Alanı'nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

 

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Arguvan’da, 6, Mahallede, Zorunlu, Kamulaştırma, Yapılacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı