Yazı Detayı
28 Mayıs 2018 - Pazartesi 12:57 Bu yazı 4739 kez okundu
 
Orucun psikolojik etkileri nelerdir?
Ayşegül Arıca Uzman Psikolog
aysegularica1983@gmail.com
 
 

Oruç tutanlarda, uzun süreli açlığa bağlı, kan şekeri düşer. Kan şekerinin düşmesi de baş ağrısı, baş dönmesi, dalgınlık, unutkanlık, sinirlilik gibi rahatsız edici bazı belirtilere neden olur. Sıcak hava ve sıvı alımında kısıtlığa bağlı olarak vücudun fizyolojik dengesinde gelişen değişiklikler de stres ve sinirlenme eşiğinin düşmesi başta olmak üzere, ani öfkelenmeler, depresif ruh hali ve uyku sorunlarına neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra sigara kullanan kişilerde, oruç tutulan sürede yaşanan nikotin eksikliği sinirlilik halini biraz daha arttırabilir. Bağımlılık yapıcı bir madde olan nikotinin yoksunluğu bağımlılarda, gerginlik, huzursuzluk ve sinirliliğe neden olabilir.Psikiyatrik tedavi gören hastalar, ilaçlarını aksatmamak kaydıyla oruç tutabilirler. Ancak lityum ve valproik asit etken maddeli ilaçlar başta olmak üzere, duygu durumunu dengeleyen ilaçları kullananlar sıvı kaybı nedeniyle ilaçların kanda göreceli olarak artması sorunuyla karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle, bu hastaların Ramazan ayından önceki günlük sıvı tüketimine sadık kalması ya da ilaçların düzeylerinin tekrar ayarlanması için doktorlarıyla iletişime geçmeleri gerekir. Bu hastalar için, hekime danışmak ve onayını almak kaydıyla, gündüz alınması gereken ilaçların sahurda alınabileceği söylenebilir. 


 
Gün içinde bölünmüş dozlarda ilaç içilmesi gerektiğinde, bu doz ayarlama sahur ve iftara bölünebileceği gibi, doz azaltmak da mümkün olabilir. Bu ayarlamanın, hastanın hekimi tarafından ayarlanması gerekir. Kişiler bu ayarlamayı kendi başlarına yapmamaya özen göstermelidir. Çünkü, psikiyatrik hastalıklar tekrarlama potansiyeline sahiptir.

 
 
Yaz aylarında orucun neden olabileceği olumsuz psikolojik etkileri gidermede uygulanabilecek yöntemler nelerdir?


* Özellikle sıvı kısıtlılığının ve kan şekerinin en düşük seviyede olduğu gün sonunda, orucun anlam ve önemini kendinize hatırlatabilirsiniz.


* Gün boyunca vakit buldukça, nefes ve gevşeme egzersizleri yapmaya çalışın.

* Yoğun zihinsel performans gerektiren işlerinizi sabah saatlerinde planlamaya özen gösterin.

* Aile içinde bir konuyu tartışacaksınız ya da iş yerinde bir problemi çözmeniz gerekiyorsa, bunu dikkatinizi toplayabileceğini ve daha sakin bir şekilde düşünebileceğiniz bir dönem içinde planlamaya özen gösterin. Bu planlama, anlık tepkilerinizi denetlemenize yardımcı olacağından daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

* Mümkünse gün içinde serin bir duş alın. 


Uzm. Psk. Ayşegül Arıca

 
 
 
Etiketler: Orucun, psikolojik, etkileri, nelerdir?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı