Yazı Detayı
20 Nisan 2020 - Pazartesi 15:56 Bu yazı 274 kez okundu
 
Değişen Dünya Düzeni
Ramazan Tunç
ratunc44@hotmail.com>
 
 

Dünya düzeninin değiştiği herkes tarafından bilinen ve dile getirilen şu günlerde, bu değişimin yönü ve kazananı konusunda bir bilinmezlik söz konusu gibi görüntü veriyor ülke liderleri. Ancak bu durum ve sonrasını okumak çok da zor olmamalı.

 

İlk önce Avrupa’dan başlarsak covid-19 sınavını sadece geçebilen ülke Almanya olduğunu görmek hiçte zor değil ama Almanya bu savaştan zaferle ayrılırken dostlarını kaybettiği de bir gerçek. Daha açık bir ifade ile kendi gemisini kurtarmak için Avrupa Birliğine nokta koydu. Covid-19 süreci bittiğinde ise Avrupa Birliği’nden ayrılacak ilk ülke İtalya ardından İspanya ve ikna edilemez ise Fransa olacak.

 

Avrupa hakkında birkaç bilgi daha vereyim. O gözümüzde büyüttüğümüz Fransa 40 gün önce açıklanan 300 milyar Euro olan destek paketinden henüz hiçbir Fransız vatandaşı 1 Euro dahi alamamış. Aynı durum Belçika ve İngiltere içinde geçerli. Avrupa’da görünen o ki hem ekonomik hem de insani değerler olarak ayakta kalacak ve muhatap alınacak tek ülke Almanya.

 

Okyanus ötesine geçtiğimiz de ise geleceğin Orta Doğusu olma yolunda ilerleyen bir Amerika kıtası var. Bunu daha net ifade edersek kıtanın en güçlü devleti Amerika Birleşik Devletleri sağlık sistemiyle başlayan çöküşünü, karşılığı olmayan para basarak ekonomik sistemiyle devam ettirecek ve 15 yıl gibi bir süre zarfında muhtemelen pek konuşulan bir ülke olmayacak. Orta Doğu gibi olacak söylemim ise bu batan gemiden herkes bir parça almak isteyecek. Amerika kıtasında ise muhatap alınacak ülke ise Kanada.

 

Asya kıtasından söz etmemize gerek yok sanırım oradaki güç yeni süper güç olan Çin. Bizim bölgemizde ise iki belirgin güç var. Rusya ve Türkiye. İşte bu 5 ülke dünyanın kaderini belirleyecek ve yeni ekonomik sistemleri dizayn edecek ülkeler.

 

Türkiye bu noktada stratejik hamleler gerçekleştiriyor. Benzer hamleler Rusya’dan da geliyor. Mesela İtalya’ya yardım etmek gibi. İtalya ve İspanya gelecekte savaş alanı olacak Akdeniz için çok önemli aktörler. Hangi devlet bu ülkeleri yanında tutmayı başarırsa gelecekteki Akdeniz savaşında üstünlüğü ele almış olacaktır.

 

Türkiye, Rusya’dan farklı olarak İngiltere’ye de karşılıksız yardım ederek, başka bir bölgede de gücünü sağlama almaya çalışıyor. İngiltere ne kadar zayıflarsa zayıflasın her zaman var oluşunu devam ettirebilen kurnaz bir ülkedir. Bundan dolayı önümüzde ki 10 senede de masada her zaman bir söz söyleme hakkı olacaktır. Bu yüzden Türkiye bir stratejik hamlede bu noktada gerçekleştirdi.

 

Evet salgın hastalık bittikten sonra dünya eski dünya olmayacak. Herkes biraz fakirleşecek, yeni teknolojiler ve ekonomik sistemler hayatımıza girecek, yeni sınırlar oluşacak ve bunlara ayak uyduranlar ayakta kalacak. Unutmadan bizim ülke için ekonomik anlamda oldukça negatif söylemler gelişiyor. Muhtemelen zarar göreceğiz ama söz edilen çöküş gerçekleşmez çünkü bizim insanımızın her zaman yastık altında parası ve cüzdanın da bir kefen parası vardır.

 
 
 
Etiketler: Değişen, Dünya, Düzeni,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı