Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 11:58 Bu haber 1192 kez okundu
 
Yerli Üretim Dila Kırmızıbiber Yetiştiriciliği Hasadı Yapıldı
Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Tarafından Battalgazi'de " Dila Kırmızı Biber Yetiştiriciliği Hasat Programı " Tarla Günleri Düzenledi.
Ekonomi Haberi


Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün Yerli ve Milli Tohumculuk faaliyetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında, Malatya  üretiminde arz açığı olan Pul Biberlik Biber üretiminin yaygınlaştırılması amacı ile Battalgazi ve Doğanşehir ilçelerinde 1'er dekarlık alanda Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 2017 yılında tescil edilen Yerli Üretim ve Sanayiye uygun, meyve eti ince DİLA çeşit biber yetiştiriciliği gerçekleştirilmiştir.

 

Battalgazi ilçemizde bu amaçla yapılan tarla gününe Vali Aydın Baruş, İl Müdürü Tahir Macit, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doğan Gözcü ve Teknik Koordinatör Özkan Altun, İl Müdür Yardımcımız Ahmet Turan Karaca, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet KÖKSAL, İlçe Müdürleri ile teknik personeller katıldı.

 

Hasat programında ilk olarak söz alan Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Malatya'nın kayısı üretiminde önemli bir üretim şehri olduğunu belirterek ancak kayısının yetişmediği bölgelerde de bu tür alternatif ürünlerin ekimi için çiftçileri desteklediklerini söyledi. Malatya'nın tarımsal ürün arzında açık bulunan pul biber ürününün yerel şartlarda yetiştiriciliğini teşvik etmek adına bu projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, "Kayısı üretimi Malatya ilimizde yoğun olarak yapılmaktadır. İlimizde meydana gelen ilkbahar geç donları nedeni ile üreticiler üretim deseninde çeşitlendirmeye giderek risklerini azaltmak ve düzenli gelir elde etmek istemektedirler. Özellikle ekonomik kayısı yetiştiriciliğinin yapılamadığı alanlarda, kayısının dışında ekonomik yetiştiriciliğin uygun olduğu ürünlere yönlendirilmesi amacı ile verimi yüksek ve endüstriyel bitkilerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu çalışma tarımda Endüstriyel ürün üretiminin yanında yılın değişik aylarında üreticilerin tarımsal faaliyette bulunması ve gelir elde etmesine katkı sağlayacaktır. Projenin özellikle kayısı hasat ve bakım işlemleri ile farklı bir döneme denk gelmesi işgücünün daha etkin kullanılmasını sağlayacaktır, Çiftçi şartlarında Dila Kırmızıbiber çeşidi yetiştiriciliğinde üretim aşamasında ciddi bir sorun ile karşılaşılmadığını, şimdiye kadar 2 hasat yapıldığını ve elde edilen ürünlerin ise iç pazarda rağbet gördüğünü söylerek, yetiştiricilik yapan üreticimize ve bu projede emeği geçen teknik personellerimize teşekkür ediyorum."dedi

 

Daha sonra söz alan Malatya Valisi  Aydın Baruş; Bugün tarla günleri faaliyetleri kapsamında İl Orman ve Tarım Müdürlüğümüzün Battalgazi ilçemizde Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün gerçekleştirmiş olduğu bir çalışmanın semeresini görmek üzere bir araya geldik. Malatya ilimiz ekonomik bakımdan tarım sektörüne önem veren illerden birisi. Çünkü nüfusumuzun %30 civarında olan kısmı tarımla uğraşıyor, tarımı geçim kaynağı olarak görüyor. Tarım alanlarının yüzde 20'si kayısı ağaçlarıyla kaplı, bu sulanabilir arazilerde kayısı ağaçlarının yetişmesi mümkün oluyor. Vatandaşımız özellikle 1980'li yıllardan sonra kuru kayısının ticarileşmesi ile birlikte umudunu kayısıya bağlamış durumda ancak hepimizin bildiği gibi kayısı üretimi her sene istenilen seviyede istenilen kalitede olmayabiliyor. Çünkü iklim ve yağış rejimine bağlı olarak üretimde önemli düşmeler veya artışlar mümkün olabiliyor. Diğer tarım alanlarında ise genelde yetiştirilen ürünlerimiz, hububat ve bunun türevleri şeklinde vücuda geliyor Bizim arzumuz özellikle son yıllarda sulamaya açılan alanlarda alternatif ürünler üretebilmek. İlimizde önemli bir hayvancılık potansiyeli var. Hayvanların yem ihtiyaçlarını karşılamak üzere önemli bir yem açığımız var. Bu yem açığımızı da çok uzak illerden yem bitkileri getirerek çiftçimiz sağlıyor. Bu da maliyetlerde ciddi bir artışa neden oluyor. Onun için ilimizde yem bitkileri olmak üzere sulanabilir alanlarda bu ürün desenini çeşitlendirmeye çalışıyoruz, artırmaya çalışıyoruz.

 

Alternatif ürün araştırmalarımızdan birisi de bu çalışmada ortaya çıktı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bu yıl Battalgazi ve Doğanşehir İlçelerimizde iki dönüm alana Dila Biberi ekimi gerçekleştirdi. Bu biberin özelliği kurtularak gerek kuru halde gerekse pul biber haline getirerek vatandaşlarımızın tüketimine sunuluyor. Malatya'da biber tüketimi yemek kültüründen dolayı yüksek, gerek kurutulmuş halde gerekse pul biber tüketiminde önemli bir potansiyeli var. Bu nedenle potansiyeli kullanarak önümüzdeki yıllarda biber üretimini ilimizde artırmak istiyoruz. Çiftçimiz için önemli bir gelir kaynağı olabilecek bir ürün. Deneme üretimimiz başarılı oldu ve tarlada üretilen ürünlerin de kayısı Araştırma Enstitüsümüzdeki kurutma tesislerinden yararlanılarak pul biber halinde sunma imkânına sahip olduk. Bundan sonra çiftçilerimiz bu biber ticaretini yapan özel sektörlerle karşılıklı sözleşme yaparak bu üretimi gerçekleştirebilecekler. Böylece alternatif bir ürün de kullanmak suretiyle tarlalarındaki hem nöbetleşe ekimin faydasını görerek kendilerine önemli bir ekonomik imkân sağlamış olacaklar. Bu çalışmada emeği geçen Tarım ve Ormancılık Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

 

Konuşmaların ardından ilk hasadı geçtiğimiz Temmuz'da yapılan Dila Biberin ikinci hasadının yapılmasına başlandı. Daha sonra Kayısı Araştırma Enstitüsünün Battalgazi kampüsüne gidilerek yeni tesis edilen hijyenik kurutma ünitesinde Dila Biberinin kurutma işlemleri yerinde incelenerek pul biber işlemesi yapımı yerinde uygulamalı olarak görüldü.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Yerli, Üretim, Dila, Kırmızıbiber, Yetiştiriciliği, Hasadı, Yapıldı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı