Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 20:52 Bu haber 4099 kez okundu
 
Pütürge İlçesine Has Kırmızısı Üzüm Çeşidi Korunacak
Pütürge Kırmızısı Üzüm Çeşidi Projesi ve Bağ Alanlarında Çardak Sisteminin Yaygınlaştırılması Çalışmaları devam ediyor.
Ekonomi Haberi


Pütürge İlçesine Has  Kırmızısı Üzüm Çeşidinin Korunması ve Yaygınlaştırılması İçin Çalışmalar Devam Ediyor.

lçeye has üzüm çeşidi olan Pütürge kırmızısı çeşidinin devamlılığını sağlanması ve geliştirilmesi amacı ile Pütürge kırmızısı çeşidinin geliştirilmesi projesi kapsamında %100 hibeli asma fidanlarının dikim etkinliği Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilmişti.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, İlçe Müdürü Zafer Koçak ve teknik personellerin katılımıyla asma fidanlarının son durumu incelendi.

 

İl Müdürü Tahir Macit; " 4 çiftçimize 200 er adet olmak üzere toplam 800 adet Asma fidanı çiftçilerimize verilmiş ve hem projenin takibi hem de uygulamasında teknik personellerimizce gerçekleştirilmişti. Bugün asma fidanlarımızın gelişimi çok iyi görünüyor. Bu tarz projeler ile küçük parçalı ve yamaç arazilerde bağ yetiştiriciliğine uygun arazilerde yerel çeşitlerimizin yaşatılması çalışmalarına devam edeceğiz."dedi.

 

Daha sonra Pütürge İlçesindeki yeni bağ tesis edilen çiftçilere, İlçenin bağ alanlarında çardak sistemini yerinde tanıtmak ve bu sistemi ilçede yaygınlaştırmak amacıyla Akçadağ ilçesinde bulunan örnek çiftçimize ait çardak sistemli üzüm bağına teknik gezi düzenlenerek çiftçiler bilgilendirildi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Pütürge, İlçesine, Has, , Kırmızısı, Üzüm, Çeşidi, Korunacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı