Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 19:56 Bu haber 5082 kez okundu
 
Ne Zaman Emekli Olurum? TIKLA ÖĞREN
Hem özel sektör çalışanları hem de kamu çalışanları kaç yaşında ve kaç yılında emekli olabileceklerini merak ediyor. “Ne zaman emekli olurum?” Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?
Yaşam Haberi


Her çalışanın hayali emekli olmak. Öyle ki, çalışamaya 3-4 yıl önce başlayan gençler bile ne zaman emekli olacağı sorusunun cevabını merak ediyor.

 

Bu nedenden ötürü milyonlarca çalışanın en çok merak ettiği soruların başında ‘Ne zaman emekli olurum?' sorusudur. 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı bir sitemde sigortalı olan çalışanların, prim günlerini ne zaman tamamlayacakları da bu soruların en temel konusunu içeriyor.

 

Çalışma hayatınızda aktif olarak bir süre çalıştıktan sonra çalışma hayatına veda etmek için emeklilik yaşını tamamlamanız gerekiyor. Herkes tarafından merak edilen "Kaç yaşında emekli olurum" sorusu da gündeme geliyor. Emeklilik yaşı da kadın çalışan ile erkek çalışana göre değişiyor.

 

EMEKLİ PRİM HESAPLAMASI NEREDEN YAPILIR? - TIKLA ÖĞREN

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM - ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM - TIKLA ÖĞREN

 

Vatandaşlar, emeklilik tarihini online emeklilik sorgulama hizmetleri ile hangi yılda ve yaşta emekli olabileceğini öğrenebiliyor.

 

İşte emeklilik için gün sayanların diledikleri sorgulamayı yapmaları için gerekli adımlar…

 

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

İşte e-devlet'ten sorgulama yapmak için gerçekleştirmeniz gereken adım...

 

EMEKLİ YAŞI VE PRİM HESAPLAMASI

01.05.2008 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar için emeklilik yaşını belirleyen temel unsur sigorta başlangıç tarihidir. Ancak 01.05.2008 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olanlar için emeklilik yaşını belirleyen temel unsur prim gün sayısını ne zaman doldurduğudur. Örneğin 01.05.2008 yılında sonra girişi olan erkek çalışan (4A) 7200 prim gün sayısını 2035 yılına kadar doldurabilirse 60 yaşında, ancak 2035'den sonra prim gün sayısını doldurursa her 2 yıl için 1 emeklilik yaşı artarak 2044 ve sonrasında 65 yaşında emekli olabilecek. Detaylı bilgiye ulaşmak için ne zaman emekli olurum sayfamızı ziyaret edin.

 

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM - ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

SGK PRİM HESAPLAMASINDA GÜN SAYISI

SGK primi gün hesaplamasında ay 30 gün yıl ise 360 gündür. Yani 7200 prim günü 20 Yıl, 9000 prim günü ise 25 yıla denk gelir.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Ne, Zaman, Emekli, Olurum?, , , , TIKLA, ÖĞREN,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı