Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 13:33 Bu haber 1291 kez okundu
 
Muhtarlar: Halkın Dertlerini Dinleyen Onlara Tercüman Olan Kişilerdir
Vali Aydın Baruş 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından Muhtarlar onuruna düzenlenen programa katıldı.
Gündem Haberi


Nikâh Sarayında düzenlenen programa Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter ve Daire Başkanları, Muhtar Dernek Başkanları ve muhtarlar katıldı.

 

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen muhtarlar günü dolayısıyla bir konuşma gerçekleştiren Akçadağ

 

Muhtarlar Derneği Başkanı Eyüp Gönültaş; “Muhtar sözüne muteber edilen kişidir. Muhtar köyünün, mahallesinin kanaat önderidir. Muhtar, devletin kulağı, milletin dilidir” dedi.

 

Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulvahap Ortaç; “Muhtarlar Gününü bize ve muhtarlara hediye eden başta ülkemizin Devlet Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımıza selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz. Muhtarlarımız gece gündüz 7/24 demeden mesai yapmaktadırlar” dedi.

 

Muhtarların demokrasinin başladığı yerin adı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan: “Demokrasi nehirse, muhtarlar o kaynakları besleyen kişilerdir. Muhtarlarımız sadece kendi isimleri ile seçiliyorlar. Muhtarlar güvenilir kişi olarak seçilmişlerdir. Muhtarlar bizim için önemlidirler.  Muhtar bulunduğu mahallenin, evin aile reisidir, sahibidir, babasıdır, kardeşidir. Muhtarlarımızın sorumluluğu ve yükümlülüğü büyüktür.

 

Vali Aydın Baruş konuşmasında şunları söyledi; “Bir ülkede yaşayan insanların mutlu olması için o ülkenin kalkınmış olması lazım, huzur ve güvenliğin sağlanmış olması lazım. Bunun içinde birlik ve beraberlik elzem en birinci husustur. Birlik ve beraberliği temin etmenin en temel iki yolu vardır. Bir o ülkede devlet güçlü olacak ikincisi o ülkenin demokrasisi güçlü olacak. 

 

Devlet güçlü olacak derken devletin elinin uzandığı, her bir vatandaşının devletin varlığının hmesinin sağlandığı bir güçten bahsediyorum. Yani en ücra köşede olan vatandaşımız bile devletin yanında olduğunu hissederse devlet o kadar güçlü demektir. Demokrasinin güçlü olması demek, halkın nabzının en ücra köşede tutulabilmesi ve derdinin dikkate alındığının vatandaş tarafından hissedilebilmesini kastediyorum. İşte muhtarlık müessesinin önemi burada ortaya çıkıyor. Muhtarlarımız bir taraftan devletin en ücra köşedeki temsilcisi olarak devletin varlığının orada hissedilmesi, devletin kanununun, nizamının orada uygulanması ve ihtiyaç duyulduğunda vatandaşın her ihtiyacına koşan bir devlet anlayışının orada sergilenmesi açısından muhtarlarımızın değeri çok büyük.  Muhtarlarımız bulunmuş olduğu mahallede devletin kurallarının uygulayıcısı, emniyet güçlerimizin yardımcısı ve ihtiyaç sahibi insanlara el uzatan bir melektir.  Çünkü o mahallenin halkını en iyi tanıyan sizsiniz. Seçimlerde aday olduğunuzda her hanede yaşayan insana gitmek zorundasınız, onun beklentilerine cevap vermek zorundasınız ki o sayede seçilebilesiniz.

 

Artık halkımız muhtar olarak görmek istedikleri insanları seçerken çok titiz davranıyor ve oraya seçilmek isteyen diğer adaylar arasında çok yoğun bir rekabet yaşanıyor.  Bu bizim için çok sevindirici bir olay, demokrasimiz için çok sevindirici bir olay. Bu demokrasi kültürünün ne kadar yerleştiğini ne kadar kurumsallaştığını gösteriyor. Muhtarlık müessesesinin ikinci önemi burada ortaya çıkıyor.  1829’lu yıllardan başlayan bu kurumsallaşma, muhtarlık müessesesinin Türk demokrasisi içerisinde yerleşmesi ve halkın seçimlerde oy kullanarak yönetime katılma kültürünün yerleşmesinde muhtarlık kurumu son derece önemli. Dolayısıyla halkın sesi olarak halkın dertlerini dinleyen onlara tercüman olan kişiler olarak demokrasinin yerleşmesinde sizin çok önemli rolünüz var. Sizlere Demokrasi kültürüne yapmış olduğunuz katkılardan dolayı çok çok teşekkür ediyorum. 

 

Muhtarlarımızı hem devletin varlığının en ücra köşede htirmesi hem de halkın sesinin yönetime yansıması açısından bu iki işlevi yerine getirme bakımından hem sistemimiz hem demokrasimiz hem de birlik beraberliğimiz için vazgeçilmez insanlar olarak görüyoruz.  Bunun içinde muhtarlarımızı mümkün olduğunca yerinde dinlemeye, onlarla birlikte olmaya, onların sorunlarına vakıf olmaya çalışıyoruz. Mahallerimizi ziyaret ediyoruz. Bu gün de üç mahallemizi ziyaret ettik üç mahalle muhtarımızla birlikte mahallelerimizin sorunlarını paylaştık ve bu sorunları paylaşırken şöyle bir anlayışımızda var.  Belediyelerimizi ilgilendiren hususlar varsa onlarla da paylaşıyoruz. Onlarda meseleye derhal eğiliyorlar bunlara çözüm bulma yolunda gayret sarf ediyorlar.  Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İşte yönetimin böyle olması gerekmektedir. Malatya’nın birlik ve beraberliğinin böyle olması lazımdır.  Bizler yönetimde bulunan kişiler olarak birbirimizle ne kadar iyi işbirliği sergilersek, dayanışma halinde hareket edersek, muhtarlarımızla birlikte hareket edersek Malatya’daki insanları yüzünü çabuk zamanda güldürebiliriz onları mutlu kılabiliriz. Bu birlik ve beraberliğin Malatya’da sağlanmasında vermiş olduğunuz katkılardan dolayı tüm muhtarlarımıza bilhassa teşekkür etmek istiyorum.

 

Bugün ordumuz Suriye’de Fırat’ın doğusunda buradaki insanların huzuru için, memleketimizin, ülkemizin terör belasından ebediyen kurtulması için gerçekten büyük bir mücadele veriyoruz. Allah askerlerimize kolaylık versin şehit olan askerlerimize rahmet eylesin, gazilerimize şifa nasip eylesin. Bu birlik ve beraberlik manzarasından çok etkilendim, değerli Büyükşehir Belediye Başkanımıza bugünü tertip etmesi vesilesiyle ayrıca teşekkür ediyorum. Rabbim bizleri daima birlikte eylesin, elbirliğiyle Malatya’mızın, ülkemizin kalkınması için bizlere güç nasip eylesin sizleri en derin sevgi saygılarımla selamlıyorum” dedi.

 

Vali Baruş’un konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtarlara ve protokol üyelerine Türk Bayrağı hediye edildi. Programa katılanların tamamı Barış Pınarı Harekâtına katılan Mehmetçiklere asker selamı gönderdiler.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Muhtarlar:, Halkın, Dertlerini, Dinleyen, Onlara, Tercüman, Olan, Kişilerdir,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı