Haber Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 17:09 Bu haber 3113 kez okundu
 
MTSO Kayısı Rekoltesi 10 Bin Ton Fazla Açıklanmıştır
Yaş kayısıda 381 bin 737 ton, kuru kayısı cinsinde ise 85 bin 275 ton olarak açıklanan rekolte miktarına Malatya Ticaret ve Sanayi Odasından itiraz geldi.
Ekonomi Haberi


MTSO’dan Kayısı Rekoltesi Hakkında Açıklama

Malatya ekonomisinin lokomotifi ve Malatya çiftçisinin temel geçim kaynağı konumunda olan kayısı için her yıl olduğu gibi bu yıl da; Malatya Ticaret Borsası, Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Kayısı Araştırma Enstitüsü, Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfının bulunduğu komisyon tarafından ‘rekolte’ açıklaması yapıldı.

 

Yaş kayısıda 381 bin 737 ton, kuru kayısı cinsinde ise 85 bin 275 ton olarak açıklanan rekolte miktarına Malatya Ticaret ve Sanayi Odasından itiraz geldi.

Komisyon üyelerinin açıklanan bu rakamları Tarım İl Müdürlüğü’nün bazı taahhütleri üzerine onayladığını belirten MTSO Meclis Üyesi Merdan Demirtaş “Rekolte miktarı Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin söylemleri üzerine en az 10 bin ton fazla açıklanmıştır” dedi.

 

Demirtaş; “Geçtiğimiz günlerde Tarım İl Müdürlüğü’nün yapmış olduğu kayısı rekoltesi çalışmasına Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi olarak katıldım. Yaptığımız çalışma sonucunda Malatya çiftçisinin hakkını savunmak için gayret ettik ancak Tarım İl Müdürlüğü’nde yapılan komisyon çalışmasında bize söylenen; bu yıl kayısı rekoltesinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanacağı, TMO alım yapacağı ve taban fiyat açıklanacağı şeklindeydi. Bu söylemlere göre bu durum Malatya için bir ilk olacak ve Malatya çiftçisi ticari anlamda karlı çıkaktı. Bizden bu durum göz önünde bulundurularak rekoltenin mevcut rakamın üzerinde açıklanması talep edildi. Bizler de TMO kayısı alımı yapsın, kayısı için bir taban fiyat belirlensin, çiftçimizin hakkı korunsun diye komisyon olarak bu rakamı kabul ettik” dedi.

 

MTSO’nun Malatyalı üreticinin menfaati doğrultusunda alınacak her kararı destekleyeceği, zararına olacak tüm işlerin ise karşısında olacağına vurgu yapan Demirtaş, Tarım İl Müdürlüğü’nün taahhütlerinin gerçekleşmediğini ve en az 10 bin ton fazla açıklanan rekolte miktarının doğuracağı mağduriyetten ötürü vicdanini sorumluluk duyulduğunu dile getirerek; “Gelinen noktada Bakanlık tarafından rekolte açıklaması yapılmadığı gibi taban fiyatı açıklanması ve TMO’nun alım yapılacağına dair bir açıklama da gelmedi. Bu durum çiftçimizi mağdur duruma düşürmüş oldu. Biz bu nedenle komisyonun yeniden toplanarak sağlıklı bir rekolte açıklaması yapmasını talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: MTSO, Kayısı, Rekoltesi, 10, Bin, Ton, Fazla, Açıklanmıştır,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı