Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 18:04 Bu haber 2089 kez okundu
 
Malatya ve Elazığ'lı Üreticiler Mağdur Edilmeyecek
Malatya'da 24 Ocak 2020 Cuma günü meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden dolayı Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi İlçelerinde zarar gören çiftçilere destekler hızla devam ediyor.
Ekonomi Haberi


Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yaraları sarılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Elazığ ve Malatya'da bulunan çiftçilerin tarımsal destek ödemeleri ve gereken desteklerin devam edeceğini açıkladı.

 

Malatya'da  24 Ocak 2020 Cuma günü meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden dolayı Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi İlçelerinde zarar gören çiftçilere destekler hızla devam ediyor.

 

Depremin hemen akabinde İl ve İlçe Müdürlükleri yetkilileri ve personeller tarafından sahada hasar tespit çalışmalarına başladı. Depremde yıkılan enkaz altında zarar gören hayvanların tedavileri Veteriner Hekimler tarafından yapıldı.

 

Yıkılan ve yıkılma riski olan ahırlardan dolayı barınaksız kalan hayvanlar için acilen temin edilen hayvan barınak çadırları afet bölgelerine intikal ettirilerek vatandaşların arazilerindeki uygun yerlere teknik ekipler tarafından kurulmaya başlandı.

 

Bu çerçevede hayvan barınağı ihtiyacı bulunduğu tespit edilen çiftçiler için toplam 754 adet çadır bölgeye ulaştırıldı. 16 m2, 24 m2 ve 112 m2 lik çadırlar hasar durumuna, hayvan sayısına bağlı ihtiyaç durumuna göre çiftçilere ulaştırılıyor ve kurularak teslim ediliyor.

 

Çadır dağıtımı ve kurulumu işlemleri devam ediyor. Ayrıca hayvanların yem ihtiyacını karşılamak üzere İl Müdürlüğü  tarafından 25 ton kaba yem bölgeye ulaştırılarak çiftçilerimize dağıtılmış olup, 20 ton daha kaba yem dağıtımı yapılacaktır.

 

Zarar gören çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve yaralarının sarılması için bölgede çalışmalarımız devam ediyor.

 

Yaşanan depremden dolayı hem hasar gören ve hem de büyük bir korku ve panik yaşayan vatandaşların, Devletin tüm birimlerinin büyük bir hızla ve özveriyle bölgeye ulaşmasından ve yardımlarından dolayı minnet duygularını ifade ediyorlar.

 

 

Tarım ve Orman Bakanı  Bakan Pakdemirli, yapılacak tarımsal destek ödemesiyle ilgili şu açıklamada bulundu:

"Elazığ ve Malatya'da bulunan çiftçilerimiz için 31 Ocak 2020 tarihinde yapılması planlanan 33,3 milyon lira değerindeki tarımsal destek ödemelerini bugün (27.01.2020) saat 18.00 itibariyle üreticilerimizin hesaplarına aktarmış olacağız.

 

Bu kapsamda Elazığ ve Malatya'daki üreticilerimize; buzağı için 23 milyon lira, yem bitkileri için 6,5 milyon lira, hububat için 3 milyon lira, ÇATAK için 700 bin lira, sertifikalı tohum kullanımı için de 100 bin lira olmak üzere toplamda 33,3 milyon destek ödemesi yapacağız.

 

Yapacağımız bu destek ödemeleri çiftçilerimize, üreticilerimize hayır olsun.

 

Bu vesile ile Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum."

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, ve, Elazığ'lı, Üreticiler, Mağdur, Edilmeyecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı