Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 09:54 Bu haber 5092 kez okundu
 
Malatya ve Bölgesi İçin Kuvvetli Rüzgar Uyarısı Yapıldı
Malatya, Elazığ, Bingöl, Adıyaman , Tunceli ve Bölge İlleri için kuvvetli rüzgar uyarısı yapılıp, vatandaşların tedbirli olmaları istendi.
Yaşam Haberi


Meteoroloji, Doğu Anadolu , Güneydoğu Anadolu , Doğu Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde yer alan 16 il için potansiyel tehlike anlamına gelen sarı uyarıda bulundu. Vatandaşlara meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği söylendi.
 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü  Erzurum, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Muş, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş için şiddetli rüzgar uyarısı yaptı.

 

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada, 28 Temmuz Salı günü 09.00 ile 20.00 saatleri arasında, Elazığ, Malatya, Bingöl, Adıyaman ve Tunceli çevrelerinde Güney ve Güney batılı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına tahmin edildiği vurgulandı.

 

Elazığ, Malatya, Bingöl, Adıyaman ve Tunceli çevrelerinde ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ile oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerektiği kaydedildi.

 

Meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı valilik ve belediyelere dikkatli olunması gerektiği uyarısı yapıldı. Rüzgarın 28 Temmuz Salı saat 10.00 ile 18.00 arasında etkili olması bekleniyor."

 

KISA SÜRELİ FIRTINA BEKLENİYOR"

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "Rüzgarın; Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Erzurum, Muş ve Bitlis çevrelerinde güneybatıdan yerel olarak kuvvetli (40-60km/sa) ve kısa süreli olarak fırtına (60-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi. 

 

SARI UYARI VERİLDİ

Meteoroloji'nin paylaştığı haritada Erzurum, Bitlis, Batman, Diyarbakır, Muş, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş sarı uyarılı iller olarak belirtildi.

 

VALİLİK VE BELEDİYELER UYARILDI

Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise 3 şehrin belediye ve valilikleri etiketlenerek kuvvetli rüzgar uyarısında bulunuldu.

 

SARI UYARI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır. 
Kaynak Yeniçağ: Meteoroloji sarı alarm verdi! 16 il için sel ve fırtına uyarısı 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, ve, Bölgesi, İçin, Kuvvetli, Rüzgar, Uyarısı, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı