Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 21:17 Bu haber 4123 kez okundu
 
Malatya Valiliği Ekmek Zammına Son Noktayı Koydu
Malatya Valiliği Malatya'da ekmek fiyatları Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylanmadıkça fiyat tarifesinin geçerli olmayacağı belirtildi.
Ekonomi Haberi


VALİLİK’TEN EKMEK TARİFESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Malatya Valiliği tarafından son günlerde tartışma konusu olan mevzuata aykırı ekmek zammı ve Büyükşehir Zabıtasının denetleme yapması ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı.

 

Yapılan bilgilendirmede, ilgili yasal düzenlemeler uyarınca Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylanmadıkça fiyat tarifesinin geçerli olmayacağı belirtildi.

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Malatya Valiliği tarafından hazırlanan bilgilendirme yazısı, Zabıta ekiplerinin denetimlerinin yerinde olduğunu ortaya koydu. Vali Yardımcısı Ömer Sağlam tarafından imzalanan yazıda şunlara yer verildi:

 

“İlgi yazınız ile pide ekmeği rayiç fiyatının ne şekilde belirleneceği hakkındaki yazınız incelenmiştir.

 

Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5/1 maddesinde ; ‘Esnaf ve sanatkarlarca üretilen her türlü mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın bağlı olduğu birlik yönetim kuruluna sunulur. Odalar, tarifesi yapılacak mal ve hizmetler için bir önceki dönem belirlenmiş olan tarifedeki hadler üzerinden, gerekli maliyet hesaplarını yaparak, buna ilişkin belgelerle birlikte, yeni döneme ait tarifelerini, incelenmek üzere birliğe verirler’. Yönetmeliğin 5/2 maddesinde ise ‘Birlik Yönetim Kurulu, fiyat tarifesinin birliğe sunulmasından itibaren otuz gün içinde, gerektiğinde bu konuda oluşturulacak komisyon veya uzman kişi ve kuruluşların görüşlerini de alarak, inceledikten sonra tarifeyi aynen onaylanır ya da gerekçesiyle birlikte reddeder. Birlik Yönetim Kurulu, bu süreyi hiçbir şekilde uzatamaz’ denilmektedir.

 

Ancak, yönetmeliğin 5/4 maddesi uyarınca, Fırıncılar Odası ‘Birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifelerinin reddedilmesi halinde, oda yönetim kurulu, birliğin ret gerekçelerini de dikkate alarak, birlikçe reddedilen tarifeyi aynen sunabileceği gibi yeni fiyat tarifesi de hazırlayabilir. Oda yönetim kurulunda karara bağlanan fiyat tarifesi, birlik yönetim kurulunun onayına tekrar sunulur’ denildiğinden yeni bir tarife talebi için Üst Birliğe başvurulması gerekmektedir.

 

Yönetmelik hükümlerinden de anlaşılacağı üzere rayiç fiyat tarifeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince onaylanarak yürürlüğe konulmaktadır. Birlikçe onaylanmayan fiyat tarifeleri mevzuata aykırılık taşıdığından, yasal olarak yürürlüğe girmemektedir.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, Valiliği, Ekmek, Zammına, Son, Noktayı, Koydu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı