Haber Detayı
21 Eylül 2019 - Cumartesi 11:32 Bu haber 1574 kez okundu
 
Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk İnşaatına Başlandı
Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 30 dönümlük alana inşa edilecek olan Lisanslı Depo inşaatı başladı.
Ekonomi Haberi


Malatya Ticaret Borsası tarafından ihalesi sonuçlandırıldıktan sonra geçtiğimiz hafta protokolü yapılan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk projesinin inşaatına başlandı.

 

Vali Aydın Baruş, Malatya Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 30 dönümlük alana inşa edilecek olan Lisanslı Depo inşaatını inceledi.

 

Deponun inşaat çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Baruş, “Mart ayı başına kadar süresi var. Müteahhit firma ile bir görüşme gerçekleştirdim. Firma, iş planlamasını yaptı ve firma yetkilileri Mart ayında deponun bitirileceğini ifade etti. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin de Avrupa Birliği desteği ile bir projesi bulunuyor. İki lisanslı depoculuk yapılan bir alana kavuşacağız. Malatya açısından sevindirici bir durum. Lisanslı depoculuk inşaatının zamanında tamamlanması ile birlikte iç tefrişatının ve donanımının yapılması için Ticaret Borsası tarafından ihalesi yapılacak. 2020 kayısı sezonuna bu tesisin yetiştirilmesini hedefliyoruz. 1. Organize Sanayi Bölgesi olarak 30 dönüm civarında arsa tahsis ettik. Bu arsa üzerinde lisanslı depoculuk faaliyeti yürütülecek.

 

Lisanlı depoculuk bittikten sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) iştiraki LİDAŞ ile Ticaret Borsası tarafından işletmesi yapılacak. Burada sadece kuru kayısının depolanması değil aynı zamanda analiz ve diğer işlemleri de yapılacak. Üreticimiz buraya kayısısını getirdiği zaman hak ettiği değeri bulmasını sağlayacak. Burası piyasa içinde düzenleyici bir kurum olacak. Büyükşehir belediyesinin de yapacağı tesisle birlikte Malatya kayısısında yaklaşık 10 bin tonun üzerinde bir soğuk hava depolama imkanı doğacak. Bu iki lisanslı depoculuk faaliyeti kayısı piyasasına önemli bir düzenleme getirecek. Malatya için büyük bir kazanım olacak diye düşünüyorum. Malatya Ticaret Borsası başkanımıza teşekkür ediyorum. Malatya için çok önemli bir değer olan kayısının hak ettiği yere gelmesi anlamında önemli bir çaba sarf ediyor” dedi.

 

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk inşaat alında yapılan inceleme programına Vali Baruş’un yanı sıra Ticaret Borsa Başkanı Ramazan Özcan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erdoğan Ünal, yönetim kurulu üyeleri ve Ticaret Borsası Genel Sekreteri Abdulvahap Bulgurlu da katıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, Kuru, Kayısı, Lisanslı, Depoculuk, İnşaatına, Başlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı