Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 01:15 Bu haber 2226 kez okundu
 
Malatya'da Tarımında Dron Kullanımına Başlandı
Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü projelerinde ve saha çalışmalarında kullanılması düşünülen drone ile ilgili çalışmalara başlandı.
Teknoloji Haberi


Malatya'da Tarımında Dron Kullanımına Başlandı

İnsansız Hava Araçlarının (İHA) etkisini htirdiği ve hızla büyüyen tarım sektöründe Dron olarak tabir edilen İHA kullanımı ile tarımsal kaynakları kısıtlı ama sermayesi güçlü veya geniş tarım alanlarına sahip ülkeler tarım alanlarının verimini arttırmak için İHA'ları kullanmaktadırlar. Tarlaları havadan tarayarak uzaktan algılama yapan İHA'lar yüklenen yazılımlarla hangi alanların suya, hangi alanların ilaçlamaya ihtiyaç duyduğunu tespit etmekte etkindirler ve İHA'lar ile havadan ihtiyaca göre sulama ve ilaçlama yapılabilmektedir. Ayrıca danışmanlık firmaları tarım sektöründeki İHA pazarının kısa süre içerisinde 30 milyar doları geçeceğini öngörmektedirler.   

   

İnsansız hava araçları uçan robotlardır. Bakıldığında dışardan çok basit gibi gözüken bu araçlar aslında hem bilimsel hem de teknolojik olarak son derece karmaşık donanımlara sahiptirler.

 

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü projelerinde ve saha çalışmalarında kullanılması düşünülen drone ile ilgili ilk çalışmalar, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün 400 dekarlık Karapınar uygulama alanında İl Müdürü Tahir MACİT, İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan KARACA, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet KÖKSAL ve teknik personellerin katılımıyla gerçekleştirildi. Gelecekte İlimizde tarımsal faaliyetlerin daha etkin ve kısa zamanda yapılabilmesi için Müdürlüğümüz tarafından İHA'ların kullanımı ile Malatya tarımına azami oranda katkı sağlanması düşünülmektedir. 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya'da, Tarımında, Dron, Kullanımına, Başlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı