Haber Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 19:12 Bu haber 3228 kez okundu
 
Malatya'da Ağır Hasarlı Binalar Yıkılmaya Başlandı
6,8 Şiddetinde yaşanan deprem sonrası Malatya'da yıkım çalışmaları son sürat devam ediyor. Ağır hasarlı olan ve Sivas Caddesi üzerinde bulunan Yağmur apartmanında da yıkım çalışması başladı.
Gündem Haberi


Merkez üstü Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem sonrasında hasarlı bina tespit çalışmaları devam ederken, Malatya'da yıkım kararı alınan 53 ağır hasarlı bina yıkılmaya başlandı. Bunlardan biride Sivas Caddesi üzerinde bulunan
Yağmur apartmanı. Apartman kontrollü bir şekilde Yıkılmaya başladı.

Yıkım öncesi bir değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş; ""Sabır ve metanet diliyorum. İnşallah Devlet bütün birimleriyle, kurumlarıyla, çalışanlarıyla bölgede yaraları sarmak için gerekli çabayı gösteriyor. Şuanda yapılması gereken 53 tane acil yıkılması gereken bina tespiti yapıldı. Bunların bir kısmını mühürledik. Dolayısıyla da tahliyelerine de başladık. Burada Yağmur apartmanının yıkıyoruz. Daha sonra diğer binalarında tahliye edilmelerinden sonra yıkımlarına devam edeceğiz. Bu arada kırsal kesimde tek katlı kerpiç binalarında hasarlı olanlarını da yıkmaya başladık. Onlardan da 25 tane tespit edilen binalar vardı.


Onlarında yıkımları birkaç gün içerisinde tamamlanacak. Yağmur apartmanının yanında binalar olduğu için yavaş yavaş ve tedbirli yıkılacak. Önemli olan burada yıkımın başlatılması. Malumunuz bu gece de 2 tane artçı deprem oldu. Hasarlı binalarımızın yeni bir artçı depremle yıkılmasını önlemek maksadıyla da işi hızlı tutacağız. Şuanda hasarlı binaların yıkılması işini yapıyoruz ve şuanda 60 tane ekibimiz tekrar binaların kesin hasar tespitlerini yapıyor.  Bu tesitler sonucu yıkılacak olan binaların yerine milli emlak dairelerimiz de yeni arazilerle ilgili yerler bakıyorlar, TOKİ başkanlığımız gerekli proje çalışmalarını yapıyor. Şuanda 2 bin 550 tane konut yapılması ile ilgili TOKİ’ye talimat verildi. Onlar en kısa zamanda bu konutların üretimi ile ilgili gerekli çalışmaları yapacaklar.  Yıkılmış binalarla ilgili de çalışmalar yapılıyor rezerv alanı içerinde bulabilirsek orada yeni konutlara taşıyacağız buralarda yaşayan halk sahiplerini bir kısmını da mümkün olduğunca kendi yerlerinde yapmaya çalışacağız” dedi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya'da, Ağır, Hasarlı, Binalar, Yıkılmaya, Başlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı