Haber Detayı
22 Şubat 2019 - Cuma 18:34 Bu haber 1422 kez okundu
 
Jandarma Darende'de Kadınlara Yönelik Toplantı Yaptı
Malatya İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği tarafından Darende'de " Aile İçi Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele " Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirdi.
Yaşam Haberi


Malatya İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği tarafından Darende'li Aileleri bilgilendirmek için " Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” konulu bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Jandarmanın 180. Kuruluş Yıldönümü kapsamında, 19 Şubat 2019 günü Darende ilçesinde yaşayan kadınlara, Sadrazam Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” konulu kanun hakkında bilgilendirme seminer faaliyeti icra edilmiştir.

 

Seminere Arapgir Kaymakamı Enver Zengince’nin eşi Tuğba Zengince ve çok sayıda kadın katılım sağlamıştır. Malatya İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amiri Jandarma Astsubay Gurbet KAYADİBİ yaptığı sunumda “Şiddetin hayatın bir parçası olmadığına vurgu yaparak muhabbet ve merhamet bağları ne kadar güçlüyse, aile de toplumda o kadar güçlü ve sağlıklı olur. Toplumun kanayan yarası olan şiddet babadan oğula, mağduriyet ise anneden kızına geçerek nesilden nesile taşınmakta, sağlıksız bir toplum modeli de böylelikle ortaya çıkmaktadır. “Kadına yönelik şiddetin yaygın, toplumsal ve çok boyutlu bir sorun olduğunu, şiddetin sadece fiziksel içerikli şiddet olmadığını, sözel ve psikolojik tacizi de içeren davranışlar olduğunu ve birine bilerek rahatsızlık veya fiziki olarak zarar vermeyi içerdiğini, kadına yönelik şiddetin nedenleri incelendiğinde toplumun kadına ve erkeğe bakış açısı, ekonomik problemler, biyolojik ve psikolojik nedenlerin ortaya çıktığını, şiddetin sonuçlarının bireylerin fiziksel ya da psikolojik sağlığını derinden etkileyen bir yıkım olduğunu” dile getirdi.

 

Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi konulu seminerde, Kadına Yönelik Şiddetin Ne Olduğu, Aile içi Şiddetin Kaynakları, Şiddet Türleri, Şiddete Maruz Kalan Kadınların Başvuru Süreçleri, Şiddete Uğrayanlara Hizmet Sunan Kurum ve Kuruluşların nereler olduğu, Kolluk Kuvvetleriyle nasıl irtibata geçecekleri gibi konularda bilgilendirme yapıldı. Şiddete karşı sessiz kalmamaları kadına yönelik şiddetin kaynakları ve mücadele yöntemlerinin yanı sıra şiddete uğrayan kadınların neler yapabileceği ve hakları konusunda bilgi verildi. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği, dikkatle dinlediği, kendi sıkıntılarını anlattığı seminerde “Şiddete Maruz Kalıyor Tanık Oluyorsan Ara Sessiz Kalma” konulu el kitapçığı dağıtıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Jandarma, Darende'de, Kadınlara, , Yönelik, Toplantı, Yaptı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı