Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 13:51 Bu haber 1204 kez okundu
 
İsa Özkan ; Aşure Paylaşmanın ve Birlikteliğin Simgesidir
Darende Belediye Başkanı İsa ÖZKAN: “Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir.
Gündem Haberi


Belediye Başkanı İsa Darende ÖZKAN Muharrem Ayı Dolayısıyla Bir Mesaj Yayınladı. İslam dininde özel bir yeri olan muharrem ayını idrak ediyoruz. Tarihte bu ayda birçok olayın yaşandığı rivayet edilse de bizim için en acı olay olan Hazreti Peygamberimizin ciğerparem dediği ,ehlibeytin Yiğidi, Hazreti Ali ve Fatımanın nazlısı, imam Hüseynin zalimlerce şehadetinin matem günüdür. İslam tarihinin bu acı ve elem dolu hadisesi gönüllerde yüzyıllardır kara bir iz bırakmıştır. Evladı Resulün şehadeti ümmetin ortak yasıdır. Anadolu erenlerinin başlattığı barış hoşgörü ve kardeşlik tohumları bu topraklarda karşılık bulmuştur. Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşı Veli, Mevlana ve Yunus'un manevi gıdası ile mayalanan Necip millet bu aşure kazanında aynı şartlarda pişen aş gibidir. Bu kazandaki nimetler nasıl ayrı ayrı lezzet tad ve aroması ile aşureyi olusturuyorsa, bizler de farklılıklarımızı zenginliğimiz ve lezzetimiz olarak görüyoruz.


Aynı geminin içinde yaşayan bizler geminin su almamasına dikkat etmeliyiz.


İslam dünyasının yass-ı matem günü olan 12 muharrem başta Hz. Hüseyin olmak üzere 72 mazlumun şehadeti onların cennet yolunun aydınlığı olsun. Rabbim bizleri


Düşkünlerden eylemesin. Bu milleti bayrağından vatanından birliğinden mahrum etmesin. Aşuremiz kabul olsun. Ehli beytin ruhu şad olsun

 

ÖZKAN: “AŞURE, BİRLİK VE BERABERLİĞİN SİMGESİDİR.”


Muharrem Ayı münasebetiyle Darende Kaymakamlığı ve Darende Belediyesi tarafından Organize Edilen Program Kapsamında Hacı Hasan Akyol Çarşı Meydanında Vatandaşlara Aşure İkramı Yapıldı.


Aşure ikramına çok sayıda vatandaşın yanı sıra Darende Kaymakam V. Okan DAŞTAN, Belediye Başkanı İsa ÖZKAN, Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan MEŞELİ, Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Muhtarlar katıldı.


Açılış konuşmasını yapan Darende Belediye Başkanı İsa ÖZKAN: “Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşure, içerisinde bulunan kırk bir çeşit farklı tadın kaynayarak, farklılıkların ahenk için de ortak bir tat oluşturması ile ortaya çıkan mükemmel bir lezzettir. Nasıl aşurede birleşen yiyecekler aşureye ayrı, güzel bir tat veriyorsa, her çeşit inançtan, kültürden, etnik yapıdan insan da bir araya geldiğinde, birlik olduğunda aynı aşurede olduğu gibi bambaşka bir güzellik kazanabilirler. Bizler de insana insan olduğu için değer vererek, birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde, karşılıklı saygı çerçevesinde, birbirimize sevgi penceresinden bakarak güzel bir Türkiye, güzel bir dünya oluşturabiliyoruz. Bu günün millet olarak birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Milletimizin asırlardır sürdürdüğü, kültürümüzün özünde var olan bu tarz gelenekleri sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.


Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan MEŞELİ’de yaptığı konuşmada, birlik ,beraberlik,paylaşma ve dayanışma vurgusu yaptı.


Daha sonra İlçe Müftüsü Nurullah BİRLİK’in yaptığı dua ile aşure ikramı başladı.


Vatandaşlar aşure ikramı için memnuniyetlerini dile getirerek Belediye Başkanımız İsa ÖZKAN’a teşekkür ettiler.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: İsa, Özkan, ;, Aşure, Paylaşmanın, ve, Birlikteliğin, Simgesidir,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı