Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 17:56 Bu haber 1179 kez okundu
 
Himyaç Der ve ABBD'den Diyarbakır’daki Annelere Destek
Malatya’dan Diyarbakır'a giden Himyaç Der Genel Başkanı Ayşe Ece Budan ve Yönetim Kurulu Üyeleri , Anadolu Basın Birliği Malatya Şube Başkanı Zeki Dağ çocukları PKK tarafından kaçırılan annelere destek verdi.
Gündem Haberi


Himyaç Der ve ABBD'den Diyarbakır’daki Annelere Destek

Malatya’dan Diyarbakır'a giden Himyaç Der Genel Başkanı Ayşe Ece Budan ve Yönetim Kurulu Üyeleri , Anadolu Basın Birliği Malatya Şube Başkanı Zeki Dağ çocukları PKK tarafından kaçırılan annelere destek verdi.

 

Himyaç Der Yönetim Kurulu üyeleri ve Anadolu Basın Birliği Malatya Şube Başkanı Zeki Dağ HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen anneleri ziyaret etti.

 

Çocuklarını bölücü terör örgütü PKK'nın elinden kurtarmak isteyen annelerle birlikte HDP binasının önünde oturan Genel Başkan Ayşe Ece Budan ve Yönetim Kurulu üyeleri; Mustafa serttas, Sema Kabak, Gülseren Olcen, Veysel Şahin, Seda Şanlı, Tahir simsek ve Zeki Dağ , mağdur annelerle sohbet edip, birebir dinlemeye çalıştılar.

 

Ziyarette yazılı bir basın Açıklaması yapan Başkan Budan’’Derneğimiz yönetim kurulu ve üyeleri olarak; Bugün burada bulunan annelerimizi ziyaret ediyoruz. Annelerimizin çığlını duyduk, onların bu haklı ve kutsal çığlığına ses olmaya, moral desteği vermeye, taleplerini dinlemeye ve kamuoyuna duyurmaya geldik. Buradan uluslararası tüm mecralara; Avrupa İnsan hakları sözleşmesini, İnsan hakları evrensel beyannamesini, Birleşmiş milletler çocuk sözleşmesini hatırlatmak isteriz. Karar mekanizmalarında bulunan tüm sorumlular uluslararası hukuk kapsamında ÇOCUKLARIN ALIKONULMASI vakasının terör kapsamında kullanılması gibi terör faaliyetini, ANNELERİN çığlığı ve talepleri kapsamında değerlendirmesini talep ediyoruz. Demokrasi kavramını her daim kullanan tüm mahfilleri, demokrasi ve hukuk kapsamında sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Anne çığlığı dinmelidir. Buradan hukuk ve vicdan hatırlatması yapmak isteriz. Bu çığlıklar kutsaldır, haklı talepler olarak tarihteki yerini almıştır. Maşeri vicdan harekete geçmelidir. Türkiye Kamuoyu ve uluslararası kamuoyuna saygı ile duyurulur’’şeklindeki ifadelere yer verdi.

 

Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Malatya Şube Başkanı Filiz Yavuzkurt, çocukları PKK tarafından kaçırılan annelere destek verdi.

 

Çocuklarını bölücü terör örgütü PKK'nın elinden kurtarmak isteyen annelerle birlikte HDP binasının önünde oturan Başkan Yavuzkurt, mağdur annelerle sohbet edip,PKK'nın kaçırdığı çocuklarını kurtarmak için oturma eylemi yapan annelere destek verdi.

 

Annelere destek veren Başkan Yavuzkurt "Uzaktan bakmakla burada olmak arasında çok fark var. Burada Annelerin acılarını birlikte yaşadık ve gözlerindeki çaresizliğe birebir şahit olduk...O kadar yalnızlar ki, öncelikle insan olarak,sonrasında bir anne olarak sorguladım kendimi...Acaba kaç annenin yüreği dayanır bu duruma...Anneler anlatıyor tek tek, ağlamayacağız söz verdik diyorlar ama göz yaşları dinmiyor ve hala evlatlarını gördükleri o en son günlerde yaşıyorlar,zaman durmuş anneler için ,o tarihte kalmış hepsinin yüreği.Bir annenin yüreğindeki feryadı, gözündeki çaresizliği, gerçek çığlığı kaç kişi görüp,duyabilir bilmiyorum...tek bildiğim ,ben bugün gördüm ve diyorum ki,bu sesi çoğaltmamız gerekiyor’’ifadelerini kullandı.

 

‘’Olayın ciddiyetini anlamak için , Annelerin hikayelerini tek tek dinlemek gerekiyor’’diye belirten Başkan Yavuzkurt’’bu kadar haklı ve asil bir eyleme Millet olarak destek vermeliyiz’dedi.

HABER: FİLİZ YAVUZKURT

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Himyaç, Der, ve, , ABBD'den, Diyarbakır’daki, Annelere, Destek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı