Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 15:42 Bu haber 3074 kez okundu
 
''HES Kodu'' Olmayanlar Seyahat Edemeyecek
Seyahat izni için gereken ''HES kodu'' Hayat Eve Sığar uygulamasından temin edilmeye başlandı.
Gündem Haberi


 HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat Eve Sığar uygulaması HES kodu nerelerde kullanılır, kimler alabilir?

Seyahat izni için kullanılacak kod "Hayat Eve Sığar" (HES) uygulamasından temin edilecek. Kod bugün itibarıyla kullanıma açıldı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 Mayıs tarihinde, "Hayat Eve Sığar" uygulamasına gelecek bir özellikle yolcuların iç hat uçuşlarına kabulünün "Hayat Eve Sığar (HES)" kodu kontrolü ile sağlanacağını açıklamıştı.

 

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI APPSTORE İNDİRME LİNKİ TIKLAYINIZ

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI GOOGLE PLAY İNDİRME LİNKİ TIKLAYINIZ

 

HES KODU NASIL ALINIR?

Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girin.

Karşınıza çıkan ekranda ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklayın.

Bu işlemi SMS yolu ile yapmak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle…

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla TC kimlik numaranızı, TC Kimlik Seri numarasının son 4 hanesini ve Paylaşım süresini gün sayısı olarak yazıp 2023’e SMS atın.

 

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI APPSTORE İNDİRME LİNKİ TIKLAYINIZ

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI GOOGLE PLAY İNDİRME LİNKİ TIKLAYINIZ

 

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR?

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.

 

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması ile telefon numaranız ile doğrulama yaparak adım adım size sorulan soruları cevaplayıp, koronavirüs hastalığı anlamında vermiş olduğunuz şikayetlerinize göre değerlendirilerek nasıl davranmanız gerektiğine göre yönlendirme alabilirsiniz. Vermiş olduğunuz cevaplara göre yönlendirmeler sadece öneri niteliği taşımaktadır ve nihai bir sonuç/kesinlik içermemektedir, tavsiye niteliğindedir.


Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

 

Ailem bölümüne merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı ekleyerek, ilgili kişinin bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi durumunda onların konum bilgilerini görebilir, takip edebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını görebilirsiniz.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: ''HES, Kodu'', Olmayanlar, Seyahat, Edemeyecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı