Haber Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 00:24 Bu haber 2629 kez okundu
 
FKA İle Kuveyt'te Ticari Fırsatlar Toplantısı Düzenledi
Fırat Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Bingöl, Elazığ ve Malatya’da Kuveyt Ticaret Müşaviri Atilla Uğur Başbuğ’un katılımıyla “Kuveyt’te Ticari Fırsatların Değerlendirilmesi” Toplantısı düzenlendi.
Ekonomi Haberi


TRB1 Bölgesinin ihracatının geliştirilmesi amacıyla 23 Aralık’ta Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Bingöl’de, 24 Aralık’ta Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Elazığ’da ve 25 Aralık’ta Malatya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Malatya’da düzenlenen toplantılara illerdeki iş adamları katılım sağladı.

 

Kuveyt Ticaret Müşaviri Atilla Uğur Başbuğ’un konuşmacı olarak katıldığı programlarda, Kuveyt'te ticari fırsatlar konusu ele alındı.

 

Kuveyt Ticaret Müşaviri Başbuğ, Kuveyt’in ekonomik görünümü hakkında bilgiler vererek, “Kuveyt’in Türkiye’ye ihracatı 144 Milyon dolardır. Türkiye’nin Kuveyt’e ihracatı ise 530 milyon dolardır. Kuveyt’ten Türkiye’ye yatırımlar ise yaklaşık 2 Milyar Dolardır. Türkiye’de 300’den fazla Kuveyt yatırımlı şirket var ” diye konuştu.

 

Başbuğ, Türk müteahhitlerin 2013 yılından itibaren Kuveyt’te aktif olarak yer aldıklarını ifade ederek, “Bu güne kadar 43 projeye 7,43 Milyar Dolarlık proje üstlenmiştir” dedi.

 

Kuveyt’in ihracatın yüzde 95’i, bütçenin yüzde 88’i, tüm ekonominin ise yüzde 55’inin petrol gelirlerine bağlı olduğunu aktaran Başbuğ, “Ülkede günlük petrol üretimi, 2,86 milyon varildir. 2020’de yeni devreye girecek rafineri ile 4 milyon varile çıkacak.  Bilinen rezervleri 104 milyar varildir.  Dünyanın 8. büyük rezervine sahiptir” şeklinde konuştu.

Başbuğ, Türkiye ve Kuveyt arasındaki ticari, sağlık, turizm ve benzeri konulardaki ikili ilişkiler hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, Kuveyt’te yapılacak yatırımları anlattı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: FKA, İle, Kuveyt'te, Ticari, Fırsatlar, Toplantısı, Düzenledi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı