Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 17:47 Bu haber 3163 kez okundu
 
Ev Sahiplerine 11 Bin , Kiracılara 5 Bin TL. Yardım Yapılacaktır
Malatya Valisi Aydın Baruş depremden etkilenen Malatya'nın çeşitli bölgelerinde incelemelerde bulunarak ağır hasarlı binaların yerine yeni binaların yapılmasına ilişkin yetkililerden bilgiler aldı.
Gündem Haberi


İlk olarak AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile Yaygın, Seküler, Tokluca Mahallelerinde incelemelerde bulunarak vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Buralarda hasar bulunan binaları inceleyerek ağır hasarlı binaların yerine yeni binaların yapılmasına ilişkin yetkililerden bilgiler aldı.

 

Ardından Vali Baruş ve beraberindekiler Yeşilyurt İlçesine geçerek burada bulunan hasarlı binaları incelediler. Tecde, Şentepe ve Molla Kasım Mahallelerinde hasarlı binalar gezilerek vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Baruş; “6,8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle binalarda çok önemli hasarlar oluştu, ön hasar tespit çalışmalarına ilk gün itibariyle başladık. Ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle binaları yıkılan vatandaşlarımıza gerekli yardımları başlattık. Nakdi yardımlarımızı üç ilçemizde gerçekleştirdik. Doğanyol, Pütürge ve Kale İlçelerimizde evleri yıkılan ve eşyaları göçük altında kalan vatandaşlarımıza hem eşya yardımı hem de kira yardımı yaptık. Bugüne kadar yaklaşık 3 Milyon TL. civarında yardım gerçekleştirdik. Ön hasar tespit çalışmalarından sonra kesin hasar tespit çalışmalarına başladık. Bugün itibariyle Doğanyol ve Pütürge’de kesin hasar tespit çalışmalarını bitirmeyi planlıyoruz. Kent merkezinde oturan hemşerilerimize kira yardımlarını en kısa sürede ulaştıracağız. Evlerle ilgili tespitler yapılıyor, AFAD’a başvurarak burada listeler üzerinde gerekli incelemelerin ardından ev sahiplerine 11 Bin TL, kiracılara ise 5 Bin TL. yardım yapılacaktır. Başvurular Valilik Binası önünde ki müracaat çadırlarında alınıyor.  Ayrıca gidecek hiçbir yeri olmayan, kira yardımı almak istemeyip şu anda geçici barınma merkezi olarak kullandığımız şu anda boş olan konteynır kentte kalmak isteyen vatandaşlarımızın müracaatlarını da alıyoruz. Konteynır kentte kalan vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu müracaatlar Kaymakamlıklarımızda da alınmaktadır. Kent genelinde ağır hasarlı olduğu rapor edilen binalar gerekli önlemlerin alınmasından sonra yıkılıyor. Vatandaşlarımızın daha uygun fiyatlarla daire bulmaları içinde Emlakçılar Odası ile görüştük, kesinlikle konuyu takip etmelerini, depremzede vatandaşlarımızın yoğun talebini vesile kılarak aşırı kira artışı talebinde bulunanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağımızı belirttik. Şu anda yaptığımız araştırmalar itibariyle fiyatlarda bir yükselme söz konusu olmadığı yönünde bilgiler geldi, ama konuyu yakından takip ediyoruz. Vatandaşlarımızdan da bu yönde şikayetleri varsa Valiliğimize ve Kaymakamlıklarımıza müracaatta bulunsunlar, haklarını arayalım. Bazı fırsatçıların onların üzerinden kazanç sağlamasına fırsat vermeyelim.” diye konuştu.

 

Buradaki incelemelerde Vali Aydın Baruş’a AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar eşlik etti.

 

Vali Aydın Baruş ve beraberindekiler ağır hasarlı binanın yıkım işlemleri için Sivas Caddesine geldiler. Burada Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş ve diğer yetkililer ile görüşmesinin ardından yapmış olduğu açıklamada: “Öncelikle can güvenliği bizim için çok önemli. Çok katlı yapılarımızı vatandaşlarımızın, eşya boşaltma taleplerini de dikkate alarak kontrollü bir şekilde boşaltıyoruz. Ancak bu süreç esnasında binada önemli bir hasar olduğu tespit edilirse boşaltma durumunu iptal ediyoruz.  Burada 3 ailenin eşya alma durumunu iptal ettik. Sebebi dün akşam yine Sivrice merkezli meydana gelen 4,5’in üzerinde depremin olması buradaki hasar artmış, dolayısıyla vatandaşımızın can güvenliğini tehlikeye atamayız. Onlara eşya yardımı yapacağız zaten. Devletimiz her türlü imkanı sağlıyor. Yine çok katlı yapılar Alacakapı mahallemizde var. Yine Yeşilyurt’ta 4K Sitesi dediğimiz yerde yoğun olarak var. Oralarda da peyderpey Büyükşehir Belediyesiyle iş birliği halinde vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Eşyaların tahliyesi ve yeni taşınacakları yere taşınması ile ilgili olarak. Daha sonra eşyalarını boşaltınca yıkım işlerini devam ettireceğiz. Yine Sivas Caddesi üzerinde bir apartman daha var. Daha sonra Alacakapı Mahallesi ve diğer yerlere geçeceğiz. Çok katlı yapılar gerçekten risk taşıyor. Çünkü çevresindeki binalarda insanlar yaşamaya devam ediyor. Bu yapıları bir an önce sağlıklı bir şekilde yıkmamız lazım ki hem depremin olumsuz havası silelim hem de can güvenliği açısından vatandaşlarımızı tam bir teminat altına alalım. Yıkım süreci devam edecek. Bugüne kadar ilimizde Sivrice depreminden dolayı yaklaşık 500 binada yıkım oluştuğu tespit edildi. Yine 5 bine yakın binada ağır hasar tespit edildi.  Tüm ağır hasarlı binaların, kesinlikle yıkılması gerekiyor. Ve bu süreci başlattık. Kırsal alanlarda devam ediyor. Kırsal alanlarda, yıkım işlemleri daha kolay. Yıkımı gerçekleştirilen bina çok katlı ve betonarme yapılarda yıkımı, profesyonel ekiplerle yapmak gerekiyor. Nitekim şu andaki çalışma öyle yürütülüyor. İnşallah bu yapıları en kısa zamanda temizleyip, vatandaşlarımızın korkusuzca oturabileceği sağlıklı konutlara kavuşturmak istiyoruz. Çevre Şehircilik Bakanımızın açıklaması ilk etapta Malatya için 550 konut yapılacak. Bunun önemli bir kısmı şehir merkezlerinde, il ve ilçe merkezlerinde, diğer kesimi de kırsal kesimler de olmak üzere, daha sonra bu sayı artabilir" ifadelerinde bulundu.

 

Yıkım çalışmalarına Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Çevre ve Şehircilik yapı işleri genel müdür yardımcısı Ahmet Pektaş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan katıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Ev, Sahiplerine, 11, Bin, ,, Kiracılara, 5, Bin, TL., Yardım, Yapılacaktır,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı