Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 13:43 Bu haber 4106 kez okundu
 
Erkan Gölgeli , Bu Sistemle Türkiye Daha Çok Kazanacak
Bir Karekodu ile “Çeklerin Cep telefonu üzerinden istihbaratının yapılması” sisteminin fikir babası Malatya'lı İş İnsanı Erkan Gölgeli 5 Yıldır Sürdürdüğü Patent Mücadelesini Kazandı.
Ekonomi Haberi


Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.'nin karşılıksız çeklerin önüne geçmek için 2013 yılında kısmen , 2017 yılında hayata geçirdiği Findeks uygulamasının patentinin kendisinde olduğunu ifade eden Malatyalı eski banka müdürü Erkan Gölgeli'yi mahkeme de haklı bularak karşı tarafın açtığı patent iptal davasını reddetti.

 

Bankalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından Findeks markasıyla halen kullanılmakta olan “Çeklerin Cep telefonu üzerinden istihbaratının yapılması” sistemi, eski banka müdürü, Malatya Ticaret ve Sanayi odası eski genel sekreteri olarak K.Maraş Sütçü İmam üniversitesi Sosyal bilimler enstitüsü İşletme ana bilim dalında yaptığım yüksek lisans eğitimi ile Yüksek lisans tezi haline getirildi  ve İncelemeli(Dünya) Patenti alarak 2028 yılına kadar sistem  20 yıl süre ile  tarafımca koruma altına alınmıştı.Bu çalışmam TÜBİTAK tarafından da ödüllendirilmişti.

 

2008 yılında ING Bank bünyesinde çalışırken patentini aldığı projeden dolayı 5 yıldır mahkemesi süren Patent davasını kazanan Erkan Gölgeli, Anadolu Basın Yayın Birliği Malatya Şube Başkanlığına yaptığı açıklamada; 

Buluş fikrimi 2008 yılından itibaren, 5 yıllık süreçte ciddi bir emek harcayarak, 6 bakan,15 civarındaki milletvekili ve bürokratlarla 150 civarında görüşme yaparak, bürokratik engelleri aşarak, buluşumu 2013 yılında kısmen ,2017 yılında da Kredi Kayıt Bürosu A.Ş Findeks uygulaması üzerinden %100 hayata geçirdim.

 

Çeklerin cep telefonu üzerinden istihbaratının yapılabilmesi sayesinde, sahte ve karşılıksız çekler sorunu bitti, Mahkemelerde ki çek davaları azaldı, Ticaret hayatın da dolandırıcılık faaliyetleri azaldı ve bu sayede iş adamlarının dolandırılmaları da önlenerek intiharlara varan icra ve iflaslar da sona erdi.Bu caĺışmam Türk ticareti hayatını güvenli hale getirdi. Hayata geçen bu proje ile Türk ekonomisine 7 yıllık süreçte yaklaşık 70 Milyar TL katkı sağlandığı gibi sistemi kullanan ve patentin iptalini isteyen Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (Findeks) de milyonlarca liralık kazanç elde etmiştir.

 

Dava konusu çalışmanın TÜBİTAK ödüllü akademik bir çalışma olması, Ülkemizde örnek  alınacak bir girişimcilik hikayesi olması, üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde de akademik bir çalışma olması  ile Ticaret  hayatına sağladığı  kolaylıklar nedeniyle, geçen 12 yıl içinde patentin iptal edilmesinin, ülkemizde Bilim  ve Teknolojinin ilerlemesine engel olacağı yönündeki yazılar; Milletvekilleri, Rektörler, Ticaret ve Sanayi  odaları başkanları, Ticaret  Borsaları  başkanları, MÜSİAD Genel  başkanı da dahil diğer STK başkanları tarafından yazılı hale getirilmiş ve  patentimin iptali yönünde açılacak olan dava da,ülkemizdeki diğer Patent sahiplerinin de mağdur olacağı belirtilerek, Bankalar Birliği yönetim kurulu başkanına  yazılı talepte bulunmalarına rağmen, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (Findeks) yetkilileri bu yazılara kayıtsız kalarak, dava sürecini tercih etmişlerdir. 5 yıldır devam eden adli süreç yerel mahkeme de patent sahibi olarak lehime sonuçlanmıştır.

 

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (Findeks) tarafından Patent iptal davası neticesinde ülkemize yurt dışından gelecek patent gelirinden mahrum bırakılmış ve Mahkemenin 2015  yılında buluş konusu patent üzerine ihtiyati tedbir koyması neticesinde, yurt dışında bir çok ülkede de kullanılacak olan sistem kullandırılamamıştır. Patentteki ihtiyati tedbir nedeniyle sadece Dubai de ki bankalarda kullandırılmayan sistemden dolayı, ülkemize gelecek 30 Milyon USD’lik  döviz girişine de  engel  olunmuştur.

 

Bu çalışmada Öncelikle 12  yıl sabrederek  yanımda olan kıymetli eşim ve ailem başta olmak üzere ,Malatya ülkü ocakları eski  başkanım  avukatım M.Afşin Arıkan'a,Malatya Ülkü  ocakları il başkanım Bayram Işık’a, avukatım ve halen  Malatya ülkü Ocakları Başkan yrd.olan M.İsmail Arıkan’a,Avukat Umut Yalçin’a, K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsünde  İşletme Ana bilim dalı programında Yaptığım Yüksek  Lisans tezi  ile bu başarının yakalanmasına katkı  sunan  Prof Dr İsmail bakan’a, İktisadi  ve İdari  Bilimler fakültesi  Dekanı Mustafa Tasliyan'a,Tez hocam Prof Dr. Nusret  Göksu’ya T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünden Hakan Tanrıöver’e,TC Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’a,,Türkiye Esnaf ve sanatkarlar konfederasyonu başkanı Bendevi  Palandökene, Yüzlerce Ticaret  ve sanayi odası  ile Ticaret  borsası  başkanlarına, çok  değerli  meslektaşlarım Ticaret  ve Sanayi odası  ile Ticaret  Borsası  genel sekreterlerine, Türk  Patent ve Marka Kurumu  başkanı Prof.Dr Habip Aşan’a,Türk  patent ve Marka Kurumu önceki dönem  Patent dairesi başkanı Mustafa Baran’a,TURKCELL ve VODAFONE iş  geliştirme müdürlerine,  Haliç Üniversitesi  Rektörü Prof Dr.Melih Bulu’ya,İskenderun Teknik Üniversitesi  Rektörü Prof Dr.Türkay Dereli’ye,BDDK eski  başkanı Tevfik Bilgin’e,BDDK Başkan yrd Doç Dr Hüseyin Al’a, Ak Parti Malatya Milletvekili  Öznur Çalık’a, Ak parti İstanbul milletvekili  Metin külünk'e,İyi parti  Milletvekili  merkez  Bankası  eski  başkanı  Durmuş Yılmaz’a,MÜSİAD Genel  başkanı Abdurrahman Kaan'a,DEİK Dış ekonomik işler kurulu başkanı Nail Olpak’a, İç İşleri  Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü  Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire  Başkanlarına,Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası  Başkanı Şevket Keskin’e, Hürriyet  Gazetesi  ekonomi editörü Dinçer Gökçe’ye, Dünya Gazetesi ekonomi editörü  Melih Kocagil’e,Banka müdürlerim Ufuk Kurhan'a ve Musa Onbaşılı’ya ,daha ismini sayamadığım  maddi  ve manevi  olarak  yanımda  olan  tüm dostlarıma kalben teşekkür ediyorum. Sağolun… Varolun….

 

Yaklaşık 400 yıldır Türk ve İslam  dünyasında büyük buluşlar  çıkmıyor. Önümüzdeki  günlerde   Ankara merkezli faaliyete  başlayacak olan  Türk  Mucit platformu ile ,içerisinde  patent sahibi mucitler, akademsiyenler,Teknoparkların üst yöneticileri , bürokratlar vb.olmak  üzere kurulacak platformun kurucu  başkanı olarak ,Türk ve İslam  coğrafyasında yeni  patentlerin  ortaya çıkmasına, yeni Erkan Gölgeli’leri  keşfetmeye, Aziz Sancar gibi örnek  bilim adamlarını rol model alarak, Nobel ödülüne layık insanımızı destekliyor olacağız. Bu konuda Cumhurbaşkanımızdan da desteklerini bekliyoruz. Bu platform ile ayrıca okullarda, Fabrikalarda,Resmi kurum ve  kuruluşlarda  verimliliği artırarak inovasyon’a giden yolda  rehberlik etmeyi hedefliyoruz.

 

Bize bundan  sonra düşen, Bu topraklar için çok çalışmak, daha çok çalışmak ve  çok  daha fazla çalışarak,taşını toprağını bile sevdiğimiz cennet   ülkemize hizmet  olacaktır.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Erkan, Gölgeli, ,, Bu, Sistemle, Türkiye, Daha, Çok, Kazanacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı