Haber Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 16:47 Bu haber 2589 kez okundu
 
Elmalı ve Durucasu Mahallesi Karantinaya Alındı
Malatya'nın Doğanşehir ilçesi Elmalı Mahallesi ve Yazıhan ilçesinde Durucasu Mahallesi’nde korona virüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.
Gündem Haberi


Malatya’nın  Doğanşehir ve Yazıhan ilçesinde iki  mahallede, korona virüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.

 

Malatya Valiliğinden yapılan açıklamada, "Yazıhan ilçesi Durucasu Mahallesi’nde ve  Doğanşehir ilçesi Elmalı Mahallesi Covid-19 vakaları tespit edilmesi nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla 9 Nisan 2021 tarihi saat 21.00’dan itibaren ikinci bir karara kadar 10 gün süre ile karantina kararı alınmıştır" denildi.

 

Malatya İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı Açıklaması Şöyle 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 09.04.2021 Cuma günü Vali Aydın BARUŞ başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda toplanarak 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca, aşağıdaki konuları görüşerek karara bağlamıştır.

 

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, toplum sağlığını korumak, salgının yayılım hızını kontrol altında tutmak ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin etmek ve fiziki mesafeyi korumak amacıyla pek çok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu doğrultuda hafta içi ve hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları göz önünde bulundurularak çeşitli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararları ile işyeri/işletmelerin çalışma saatleri ve çalışma usullerinde düzenlemeler yapılmıştır.

 

Bu çerçevede İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 2021/16 nolu kararında hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre içerisinde 21.00-24.00 saatleri arasında yeme içme yerlerinin (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) paket servis şeklinde hizmet verebilecekleri, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve/veya Pazar günlerinde ise yeme içme yerlerinin 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecekleri belirtilmişti. 

 

Bu kapsamda;

Vatandaşlarımızın yemek ve gıda ihtiyaçlarının online sipariş yoluyla karşılanabilmesi ve uygulamada birliğin sağlanması amacıyla tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak 10-11 Nisan 2021 Cumartesi ve/veya Pazar günlerinde; lokanta/kafe/restoran gibi yeme-içme yerlerinin hafta içi olduğu gibi 10:00-24:00 saatleri arasında paket servis şeklinde hizmet vermelerine,

Yukarıda belirtilen karara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

Kaynak: (Valilik) - Malatya Valiliği Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Elmalı, ve, Durucasu, Mahallesi, Karantinaya, Alındı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı