Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 16:27 Bu haber 1371 kez okundu
 
Duran Özkan'nın TAHİR Adlı Kitabının İmza Günü Yapıldı
Gazeteci Yazar Duran Özkan'nın TAHİR Adlı Kitabının İmza Günü Yoğun Bir Katılımla Düzenlendi.
Kültür-Sanat Haberi


Gazeteci  M. Duran Özkan’ın ilk kitabı olan Hasan Sabbah’ın fedaisi “Tahir” kitabı okuyucuları ile Deniz kitap evinde imza günü  düzenlenerek kitap severlerle buluştu.

 

Deniz kitap evinde düzenlenen imza gününe yoğun bir katılım olurken , Kitabın Yazarı M. Duran Özkan imza gününe gelen kitapseverler ile bol bol resim çektirip kitap imzaladı.

 

İmza Gününe Yoğun İlgi Olurken , Gazeteci M. Duran Özkan kendisini yalnız bırakmayan tüm dostlarına , kitap severlere ve Sivil Toplum Örgütü temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür etti.

 

KİTAP HAKKINDA KISA BİR BİLGİ

Gazeteci M. Duran Özkan’ın ilk romanı olan Hasan Sabbah’ın Fedaisi Tahir, Ritim Plus yayınlarında çıktı.

 

344 sayfadan oluşan kitap Hasan Sabbah’ın Alamut Kalesini ele geçirişinden (1090 yılından) başlayarak, Tahir adındaki fedainin Nizam-ûl Mülk’e suikast düzenlediği iki yıllık bir süreyi anlatıyor.

 

Hasan Sabbah’ın yaşamında ki bu iki yılın hikâyesi, Hasan’a dair bu güne kadar edindiğimiz hafızayı tersine çevirecek nitelikte.

Yazar, bugüne kadar Alamut Kalesi ve Hasan Sabbah konusunda yazılanların çok ötesinde bir gerçeklilikte konuyu ele alıyor. Bâtınilerin cephesinden olaylara bir bakış sergileyerek, yalın bir Alamut gerçeği ile okuyucuyu buluşturmayı amaçlıyor.

 

Okur bu kitapta Cennet Bahçelerini, hurileri ya da kendilerini amaçsızca kale burçlardan atan fedaileri göremeyecekler ama Hasan Sabbah’ı ve onun cesur fedailerinin idealleri uğruna ölüme korkusuzca gidişlerinin hikâyesini görecekler.

 

Kitap, tarihte yaşayan gerçek kişilerden; Hasan Sabbah, Dai Hüseyin ve Tahir üçlemesi üzerine kurgulanmış. Romanda Hasan Sabbah’ın yönetici kimliği öne çıkarken; Nizari düşünce,  Dai Hüseyin’in ağzından ifade buluyor. Tahir’de ise Nizam-ûl Mülk’e düzenlediği suikast ile geleneğin suikastçı kimliği öne çıkartılıyor.

 

Yazarın, Romanın “Diviti alırsan tahtın da gider.” bölümünde Selçuklu İmparatorluğu içinde Melikşah ile Nizam-ûl Mülk arasında yaşanan iktidar kavgası da denebilecek çelişkilerin anlatımı; diğer bir bölümde anlatılan, Melikşah ile Hasan Sabbah arasında geçen mektuplaşma, kitabı ilginç kıldığı kadar bir döneme ışık tutması açısından da önemli.

 

Bu kitabı okuduktan sonra Hasan’a dair düşüncelerinizi yeniden gözden geçirip, Alamut’a ve Hasan Sabbah’a yönelik görüşleriniz yeniden güncellenecektir.

 

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Duran, Özkan'nın, TAHİR, Adlı, Kitabının, İmza, Günü, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı