Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 11:42 Bu haber 4129 kez okundu
 
Deneyap Öğrenci Seçme Sınav Sonuçları Açıklandı
Deneyap Türkiye Öğrenci Seçme Sınav Sonuçları Açıklandı!
Eğitim Haberi


Deneyap Türkiye 2. faz çalışması kapsamında  Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat illerinde eğitim almaya hak kazanan Deneyap öğrencileri belirlendi! 

 

Sınav sonuç belgenizi görüntülemek için  tıklayınız.

 

 Kayıt sürecine ilişkin bilgilendirme için  www.deneyapturkiye.org adresini takipte kalınız.

81 ilde 100 Deneyap atölyesi kurulacak

Türkiye’nin teknolojik gelişimini ivmelendirmek amacıyla 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacak.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu başlatılan proje, 11. Kalkınma Planında da yer alıyor. Projenin ilk etabında Adana, Ankara, Alanya, Edirne, Erzurum, Hakkâri, Eskişehir, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon’da 12 Deneyap Teknoloji Atölyesi kuruldu.

 

12 ilde geçen sene temmuz ayında eğitime başlayan öğrenciler, “tasarım ve üretim” ile “robotik ve kodlama” eğitimlerini tamamladı. Yeni dönemde eğitimler “elektronik programlama ve nesnelerin interneti” ile devam edecek.

 

Projenin 2’nci fazında 18 yeni Deneyap için Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat seçildi.

 

Sınava 18 ilde 65 bin 168 öğrenci katıldı

Bu 18 ilde Deneyap’ın ilk aşaması olan yazılı sınav, şubat ayında yapıldı. Sınava 65 bin 168 bilim ve teknoloji meraklısı genç katıldı. Yazılı sınavı başarı ile geçen 9 bin 668 öğrenci ağustos ayında uygulamalı sınava girdi. Bu sınavda, öğrenciler kendilerine sunulan tema doğrultusunda özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanabilecekleri proje tasarımları yaptı, tamamlanan projelerini de jüri üyelerine belirlenen süre dâhilinde anlattı. Jüri üyeleri, öğrencilerin, kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma becerileri dikkate alınarak değerlendirmede bulundu.

 

Yapılan değerlendirmede yazılı sınavın yüzde 70’i, uygulama sınavının yüzde 30’u temel alındı ve 3 bin 680 öğrenci geleceğin teknoloji yıldızı olmaya hak kazandı. Bu öğrencilerin yüzde 81’inin devlet okullarından gelmesi dikkat çekti.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Deneyap, Öğrenci, Seçme, Sınav, Sonuçları, Açıklandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı