Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 14:01 Bu haber 4169 kez okundu
 
Bükte , Malatya'da Ekmek Zamlandı Mı , Zamlanmadı Mı ?
Battalgazi İyi Parti İlçe Başkanı Nurettin Bükte Malatya'da Ekmeğe Yapılan Zam Tartışması Kısa Zamanda Sonuçlanmalı....
Ekonomi Haberi


 Başkan Nurettin Bükte ,1 Yılda Ekmeğe 2 Kez Yapılan Zamma Tepki Gösterdi

Battalgazi İyi Parti İlçe Başkanı Nurettin Bükte  kısa bir süre önce Malatya'da , Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanlığı ekmeğin 1.5 liradan satılması yönünde bir karar aldı.. Bu karar üzerine fırıncılar 1.25 lira olan ekmek fiyatlarını zamlandırarak 1.5 liradan satmaya başladı..

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Ekipleri bu alınan zama kararının usulsüz olduğunu belirterek ekmeği 1.5 liradan satan fırınlara ceza kesmeye başladı. 

 

Başkan Bükte , Malatya Büyükşehir Zabıta Daire Başkanı Hüseyin Hanbay'ın  Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanlığının pide ekmeğine yaptığı zammın usulüne ve kanunlara uygun olmadığını belirttiğini söyleyerek ortada anlaşılması güç bir durum var..  Malatya Belediyes'nin açıklamasına göre   200 Gram ekmeğin 1.25 liradan satılması gerekirken fırınların daha düşük gramajlı ekmeği ( 170 gram ekmeği ) 1.5 liradan satmasının doğru olmadığını belirtti.

 

Battalgazi İyi Parti İlçe Başkanı Nurettin Bükte  ; Malatya'da fırıncılar odası zam yaptıklarını açıkladı. 24 Haziran 2019 yılında 1 Lira olan ekmek bir yıl içerisinde fırıncılar odasının zammıyla önce 1.25 oldu şimdide 1.5 Lira oldu. Nerdeyse bir yıl içerisinde ekmeğe % 50 zam yapıldı. Bu Ülkede 1 yıl içerisinde develasyon mu olduda ekmek % 50 arttı..   fırıncılar ekmeği 1.25 kuruştan 1.5 liraya çıkardı. Zabıta zammın usulsüz olduğunu belirterek fırıncılara ceza kesiyor. Bu Ülkede kanun  neyse gereken yapılmalıdır.Devlette ve kurumlar arasında çift başlılık olmaz.  Eğer ekmek zammı yetkisi  Malatya Büyükşehir Belediyesinde ise yaptığı işlem kestiği ceza sonuna kadar doğrudur.. Öyle herkes birşeyleri bahane ederek kafasına göre zam yapamaz.. Zaten ekmek fiyatları geçen sene 200 gram ekmek 1 liradan satılırken birde gramajı düşürülerek 170 gram ekmek 1.25 lira oldu.  Fırıncılar odasının kısa süre önce aldığı ekmek zammı kararı ile 170 gram ekmek 1.5  lira oldu..  Bu nasıl mantıktır 1 yıl içerisinde ekmeğe iki kez zam yapılır ?  

 

Vatandaşında zam konusunda kafası karışık. Vatandaş ekmeği fırında 1.5 liradan zamlı alırken Malatya Büyükşehir Belediyesi ise bu zammın  kanunlara uygun olmadığını açıklıyor.  Vatandaş bu farklı iki karar yüzünden ekmeği alırken fırıncılarla tartışıyor. 

 

Malatya'lılar ve bizler acilen alınan bu ekmek zammı kararı hakkında  net bir açıklama bekliyoruz.  Başkan Bükte Ekmeğe zam yapıldı mı yapılmadı mı? Yapıldıysa zabıta ne diye fırıncılara zam usulsüzlüğünden ceza kesiyor, yapılmadıysa ne diye fırıncılar ekmeği zamlı satıyor? diyerek Belediye tarafından usulsuz ekmek zammına tepki gösterdi..

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Bükte, ,, Malatya'da, Ekmek, Zamlandı, Mı, ,, Zamlanmadı, Mı, ?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı