Haber Detayı
21 Temmuz 2021 - Çarşamba 14:22 Bu haber 3746 kez okundu
 
Başkan Gürkan En İyi Belediye Başkanları Arasında
Avrasya Araştırma Şirketinin 30 Büyükşehir'de Yaptığı Araştırmaya Göre Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan 30 Büyükşehir İçerisinde En Güvenilir ve Tekrar Oy Veririm Sıralamasında 2.ci Oldu.
Gündem Haberi


Avrasya Araştırma Şirketinin  "Büyükşehir Belediye Başkanı yeniden aday olsa oy tercihiniz nasıl olur?" sorusuna  AK Parti'li Belediyeler içerisinde  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a  evet tekrar oy veririm diyen seçmenlerin oranı % 59.8  oldu.

 

Bu oran Avrasya Araştırma Şirketinin araştırmasına göre AK Parti'li Belediyeler içerisinde en yüksek oyu alan ikinci il Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan oldu.

 

Avrasya Araştırma Şirketinin 30 Büyükşehir'de Yaptığı  Araştırmaya Göre  Vatandaşın  Bugün Şeçim Olsa Kime Oy Verirsiniz Anketinden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan 59.8'le En İyi ve En Güvenilir Belediye Başkanı Sıralamasında 2.ci Oldu.

 

AK Parti'li Belediyeler içerisinde vatandaşın evet oy veririm diyenlerin oranına göre ilk 5 'te yer alan başkanlar listesi şu şekilde oluştu ; 

1 - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör    % 61.1

2 - Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı               Selahattin Gürkan   % 59.8 

3 - Konya Büyükşehir Belediye Başkanı                  Uğur İbrahim Altay  % 59.2

4 - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı              Mehmet Sekmen       % 56.7

5 - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı               Murat Zorluoğlu        % 52.4

samsun1.jpg

Ayrıca  Avrasya Araştırma Şirketinin araştırmasına göre CHP'li  Belediye Başkanları Arasında İse , 

1- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı                       Tunç Soyer             % 58.4

2 - Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı                    Vahap Seçer          % 55.9

3- Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı                     Lütfü Şavaş            % 54.2

4- Adana Büyükşehir Belediye Başkanı                     Zeydan Karalar      % 53.5

5 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı                   Mansur Yavaş        % 52.4

6 -  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı                Ekrem İmamoğlu      % 52.1

 

Avrasya Araştırma'nın "Büyükşehir Belediye Başkanı yeniden aday olsa oy tercihiniz nasıl olur?" sorusuna verilen cevaplarda, AK Parti'nin büyükşehirlerde oy kaybettiği görüldü.

 

Bursa'da 'kesinlikle oy vermem' diyenlerin sayısı yüzde 45,9 olurken 'kesinlikle oy veririm' diyenlerin oranı ise yüzde 42,1 oldu. Denizli'de ise aynı soruya cevap veren veren katılımcıların yüzde 45,6'sı 'kesinlikle oy veririm' derken 'kesinlikle oy vermem' diyenlerin oranı ise yüzde 46,9 olarak saptandı.

 

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, yerel yönetimlerle ilgili yapılan son anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı. "Yerel Yönetimler Araştırması Haziran 2021" isimli çalışmada "Büyükşehir Belediye Başkanı yeniden aday olsa oy tercihiniz nasıl olur?" sorusu soruldu.

 

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR OYLARINI KORUYOR

Çıkan sonuçlarda İstanbul'da yaşayan katılımcıların yüzde 52,1'inin 'kesinlikle oy veririm' dediği görüldü. Ankara'da ise bu oran yüzde 52,4 olarak yansıdı. İzmir'de aynı adaya 'kesinlikle oy veririm' diyenlerin oranı ise yüzde 58,4 olarak saptandı. Bursa'da ise aynı adaya kesinlikle oy veririm diyenlerin oranı yüzde 42,1 olarak kaldı. Antalya'da ise katılımcıların yüzde 50,3'ü aynı adaya kesinlikle oy veririm dedi.

 


KARARSIZLARIN EN DÜŞÜK OLDUĞU ŞEHİR ANTALYA

İstanbul, Ankara ve İzmir'in belediye başkanları oy oranlarını korurken büyükşehir belediyesi olan Bursa'da oy kaybı yaşandığı görüldü. Bursa'da aynı adaya 'kesinlikle oy vermem' diyenlerin oranı yüzde 45,9 olurken, 'kararsızım' diyenlerin oranı ise yüzde 12 oldu.

 

İstanbul'da aynı adaya 'kesinlikle oy vermem' diyenler yüzde 35,9 olurken kararsızların oranı yüzde 12 olarak belirlendi. Ankara'da 'kesinlikle oy vermem' diyenlerin oranı yüzde 36,2 olurken kararsızların oranı yüzde 11,4 olarak saptandı. İzmir'de 'kesinlikle oy vermem' diyenlerin oranı yüzde 29,8 olarak belirlendi. Kararsızların oranı ise yüzde 11,8 oldu. Antalya'da ise katılımcıların yüzde 43,4'ü aynı adaya 'kesinlikle oy vermem' derken, kararsız olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,3 olarak belirlendi.

anket-buyuksehirler.jpg

Özkiraz, sosyal medyada yaptığı paylaşımda anketlere ilişkin olarak "Olası bir yerel seçimde Samsun, Balıkesir , Bursa, Denizli Millet ittifakına geçecek. HDP kayyım atanan Diyarbakır, Mardin ve Van seçimlerini açık ara yeniden kazanacak" dedi.

Diğer büyükşehirlerde ise katılımcıların cevapları şu şekilde:

adana1.jpgaydin1.jpgbalikesir1.jpgdiyarbakir1.jpg

samsun1.jpg

Karar - https://www.karar.com/guncel-haberler/avrasya-arastirmanin-anket-sonuclari-dikkat-cekti-ak-partili-1625158

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Başkan, Gürkan, En, İyi, Belediye, Başkanları, Arasında,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı