Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 11:50 Bu haber 3097 kez okundu
 
Arguvan'da Lavanta Hasat Günü Düzenlendi
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Arguvan’da lavanta üretimi gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi


Vali Baruş, Arguvan İlçesinde Lavanta Hasat Gününe Katıldı

Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’la birlikte lavanta hasat çalışmalarını yerinde inceleyerek hasat yaptı.

 

Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  İlçe Kaymakamı Abdullah Şahin, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ile teknik personeller ve üreticilerimiz katıldı.

 

Vali Aydın Baruş, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kontrolünde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi amacı ile 2018 yılında Arguvan ilçesi İçmece mahallesinde 3 dekarlık alanda Isparta ilinden getirilen 6.000 adet Lavandula Angustifolia çeşidi ile ekimi gerçekleştirilen Lavanta bitkisinin 2020 yılı hasadına katıldı.

 

Ekonomik değeri çok yüksek 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün de katkılarıyla güzel bir lavanta bahçesinin ortaya çıktığını kaydederek, “Hem ilaç hem de kozmetik sanayinde değer ifade eden lavantanın burada yetiştirilmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.  Vali Aydın Baruş, lavantanın bilinçli olarak tarımı yapıldığında ciddi ekonomik getirisi sağlayan bir bitki olduğunu kaydederek, “Biz burada ki çiftçilerimizin lavanta yetiştiriciliğine ilgi göstermesini istiyoruz. Arıcılık için de lavanta çiçeği çok önemli. Lavanta balı da şu an çok değerli. Umarım, burada ki lavanta tarla sayısı artar ve çiftçimize önemli bir gelir sağlanmış olur. Bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. İleride çiftçimizin böyle alternatif ürün alanlarında da mesafe kat etmesini yürekten diliyorum” diye konuştu.

 

Vali Baruş, “Arguvan Belediyemizin böyle bir çalışmaya girmiş olması, çiftçilerimize örnek olması açısından önemli. Biz buradaki çiftçilerimizin lavanta yetiştiriciliğine ilgi göstermesini istiyoruz. Çünkü lavanta bitkisi ekonomik anlamda iyi değerlendirilirse kozmetik sanayinde, ilaç sanayinde kullanılan bir bitki ve verimli olarak yağı çıkarıldığı takdirde çok ciddi maddi değere sahip. Dolayısıyla bunu değerlendirdiği zaman çiftçimiz diğer ürünlere göre daha fazla gelir elde edecek. Diğer taraftan arıcılık için de lavanta çiçeği çok önemli. Çevrede lavanta tarlası sayısı arttığı zaman burada arıcılarımız gelip lavanta çiçeğinden bal elde etme imkânına kavuşuyorlar ki lavanta balı da değeri yüksek bir ürün. Bunu ekonomik olarak değerlendirip hem arıcılık, hem yağı ve diğer ürünlerinden istifade ederek bunu ekonomiye kazandırmak Arguvan ilçemize ve uygun olan diğer ilçelerimizdeki çiftçilerimize önemli gelir sağlayacak. Bugün de lavanta hasadını yapmak üzere buraya geldik. Ben Arguvan Belediyemizi ve bu projeyi destekleyen Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum. Bu çok önemli bir çalışma umarım bundan sonraki yıllarda İl Tarım Müdürlüğümüzün, İlçe Tarım Müdürlüğümüzün de desteğiyle buradaki lavanta tarlalarının sayısı artar ve çiftçimize önemli bir gelir sağlanmış olur. Ben tekrar bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum ve ilerde çiftçimizin böyle alternatif ürün alanlarının daha da mesafe kaydetmesini yürekten diliyorum” dedi.

 

Arguvan ilçesindeki programın ardından buradan ayrılan Vali Baruş ve Başkan Gürkan, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı Hekimhan Yağca Geyik ve Dağ Keçisi Üretim Merkezine geçtiler.

 

Vali Baruş’u Hekimhan İlçe Kaymakamı Ahmet Özdemir ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç karşıladı. 15.Bölge Müdürü Koç’dan Üretim ve Gözlem Merkezinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Baruş incelemelerin ardından buradan ayrıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Arguvan'da, Lavanta, Hasat, Günü, Düzenlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı