Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 11:49 Bu haber 1333 kez okundu
 
Arapgir'de Üreticiler Çilek Yetiştiriciliğine Başladı
Arapgir'de 4 dekarlık alan için 15.000 adet Albion ve 5.000 adet San Andreas çilek fidesi kullanılarak üretim devam etmektedir.
Ekonomi Haberi


Arapgir'e bağlı Boğazlı Mahallesinde "Çilek Yetiştiriciliği" yapılan alanda gerçekleşen tarla ziyaretine Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Arapgir Tarım ve Orman İlçe Müdürü Taner Ordu, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, 2016 yılında 4 dekarlık bir alanda çilek yetiştiriciliğine başlayan üreticimiz  2019 yılına kadar bu alanda ticari anlamda çilek üretimi gerçekleştirmiştir. Bölgenin iklim, su ve toprak yapısı çilek yetiştiriciliğine uygun, kalite ve aroma bakımından pazara hitap eden özellikte olup tüketiciler tarafından talep görmüştür.

 

Üreticimiz yetiştiricilik yaptığı üretim alanının verimden düşmesinden dolayı aynı bölgede farklı bir mevkide 4 dekarlık yeni çilek bahçesi tesis etmektedir. Yeni tesis edilen üretim alanının tüm teknik yapılandırması İl Müdürlüğümüz teknik personellerinin katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. İlimizde gelir getiren, verimliliği yüksek endüstriyel ürünlerin arttırılması çalışmaları devam etmektedir. 4 dekarlık alan için 15.000 adet Albion ve 5.000 adet San Andreas çilek fidesi kullanılmıştır.

 

Çilek üretimi yapılan bölgenin kırsal bir alanda ve imkânların kısıtlı olmasına rağmen üreticinin yoğun gayreti ve İl Müdürlüğümüz teknik personellerinin doğru tarım tekniklerini uygulatması bu bölgede çilek yetiştiriciliğinin ticari anlamda yapılmasına olanak sağlamıştır.  İlimizde alternatif gelir getirici tarımsal faaliyetlerin çiftçi elinde gelecek yıllarda da sürdürülebilir olması için Müdürlüğümüzce çiftçi ziyaretlerinin yıl içinde devam ettirilmesi hedeflenmiştir.

 

Ayrıca yeni tesis edilen ve eski çilek üretim alanında teknik incelemeler yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, üreticiler ile sohbet ederek Bakanlığımız ve kurumumuzun üreticilere sunduğu hibe desteklerinden faydalanmaları için bilgilendirmelerde bulundu.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Arapgir'de, Üreticiler, Çilek, Yetiştiriciliğine, Başladı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı