Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 20:15 Bu haber 2224 kez okundu
 
Ağbaba Yahu Bu Fıtrat, Kader Hep Fakir Fukarayı Mı Vuracak?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba "Fıtrat." "Kader." Yahu bu fıtrat, kader hep fakir fukarayı mı vuracak? Bu fıtrat, kader sizi hiç vurmayacak mı? Fıtratsa, kaderse fakir fukaraya. Yahu hiç yüreğiniz acımıyor mu? dedi.
Siyaset Haberi


AĞBABA “BU FITRAT HEP FAKİR FUKARAYI MI VURACAK?” SARAYLAR YAPACAĞINIZA İNSANLARIN GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜMLERİNİ ENGELLEYİN....  DUBLE YOLU AK PARTİ, ÇIĞDA ÖLÜMÜ KADER YAPAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Uçan var, kaçak var, yazlığı var, kışlığı var.Ahlat’a da saray yapın ihtiyaç var.Saraylar yapacağınıza bu ülkedeki ucuz ölümleri engelleyin.İstanbul’da 11 işçi çadırda yanarak ölür.TOKİ dere yatağına ev yapar,10 kişi selde ölür. 8 kadın işçi İstanbul'un göbeğinde minibüsün içerisinde boğularak ölür.Duble yolları AKP,bu ölümleri kader-fıtrat  yapar.Bu fıtrat hep fakir fukarayı mı vuracak?Hükümet bostan korkuluğu değil,bu ölümlerin sorumlusu AKP’dir”dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada deprem ile ilgili izlenimlerini ve bölgede yaşayan depremzedelerin sorunlarını dile getirip, AKP döneminde ucuz ölümlerden örnekler vererek, bu ölümlerin sebebini fıtrata bağlamanın sorumluluktan kaçmak olduğunu belirtti.

 

DEPREM ,TÜRKİYE’NİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ GÖSTERDİ

Malatya ve Elâzığ'da 24 Ocak akşamı ağır bir deprem yaşadık. Öncelikle, bu depremde bütün Türkiye ayağa kalktı,birlik oldu,Elâzığ'ın ve Malatya'nın yanında oldu. Bütün herkese, kamu kuruluşlarına, ilgililere ve bu konuda destek olan yerel yönetimlere burada, huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.Depremin merkez üssü Sivrice'ydi. Elâzığ'da etkili oldu ancak Malatya'nın birçok ilçesinde de etkili oldu. Doğanyol ve Pütürge'nin ismi geçiyor ama Kale ilçemizde, köylerde çok hasar var, Battalgazi'de çok hasar var, Yeşilyurt'ta çok hasar var” dedi.

 

ÖNÜMÜZDEKİ SONBAHARA KADAR KALICI KONUTLAR BİTİRİLMELİDİR

“Özellikle köylerdeki kerpiç evlerin tamamına yakını kullanılamaz durumda” diyen Ağbaba, deprem bölgesinde yaptıkları incelemeler hakkında bilgiler vererek “Bölgeye gelen Genel Başkanımızla birlikte, milletvekili arkadaşlarımızla birlikte, büyükşehir belediye başkanlarımızla birlikte yöreyi gezdik, incelemelerde bulunduk. Ev ev, köy köy gezerek orada tespitlerde bulunduk. Deprem bölgesinde önümüzdeki sonbahara kadar kalıcı konutlar tamamlanarak insanların mağduriyetinin giderilmesi gerekiyor. Şimdi, çadırlar verilmiş, insanlar mecburen kış şartlarında çadırlarda yaşıyor ama Doğanyol ve Pütürge'de önümüzdeki yılı da kış şartlarında geçirmeleri beklenemez. Bölgede hayvan çadırlarıyla ilgili yaşanılan problemler artık gideriliyor.”ifadelerini kullandı.

 

DEPREM ARAŞTIRMA KOMİSYONUNUN REDDEDİLMESİ MECLİSİN DEĞİL RED VERENLERİN AYIBIDIR

Geçtiğimiz hafta, CHP Grubu olarak deprem araştırma komisyonu kurulması için önerge verdiklerini hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Önergemiz AKP ve MHP tarafından sanki zafer kazanılmış gibi alkışlanarak reddedildi. Bu Meclis boşanmalarla ilgili araştırma komisyonu kurmuş, teknoloji bağımlılığıyla ilgili araştırma komisyonu kurmuş, dopingle ilgili, obeziteyle ilgili araştırma komisyonu kurmuş, depremle ilgili araştırma komisyonu kurulmasına karşı çıkıyor. Bunu millete, vatandaşa, insanlarımıza nasıl izah edeceksiniz bilmiyorum. Depremden  daha hayati, daha gerekli bir komisyon olabilir mi, bunları insanların takdirine bırakıyorum.Bu komisyonun kurulmaması Meclisin değil ama bunu -reddedenlerin- ayıbıdır. Bu önergeyi reddedenlerin yakasında Doğanyol'da 5 yaşındaki evladıyla ölen 33 yaşındaki Gazal Say'ın eli olacaktır. Bu konuyu takip etmeye,araştırma komisyonunun kurulması için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

 

UCUZ ÖLÜMLER ÜLKESİ

Fransız yazar Albert Camus'un "Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın." Cümlesini hatırlatarak konuşmasını sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,"Bizim ülkemizdeki ölümlerin malesef dünyada eşi benzeri yok. Herhâlde başka bir ülkede hatta üçüncü sınıf demokrasinin olduğu ülkelerde bu ölümler yaşanmış olsaydı orada ne hükûmet kalırdı ne bakan kalırdı. Birkaç örnek vererek hafızalarınızı da tazelemek isterim; İstanbul'da 2012 yılı Mart ayında bir çadırda 11 işçi yanarak öldü, bir tane sorumluluk alan kimse yok.  8 kadın işçi İstanbul'un göbeğinde minibüsün içerisinde boğularak öldü. 2012 yılı temmuz ayında Samsun'daki selde dere yatağına yapılan TOKİ konutlarında 10 kişi hayatını kaybetti.BaşkentGaz'ın sahibi Torunlar İnşaatın yaptığı binada 32'nci kattan asansör düştü 10 işçi öldü. Erzurum'da 5 işçi donarak öldü.Cezaevinde ölenler var, tren kazalarında ölenler var….Hep övünüyorsunuz ya "Duble yolları biz yapıyoruz, Osmangazi Köprüsü'nün biz yaptık." diyorsunuz ya,peki bu ölümlerin sorumlusu kim? Hükümet bostan korkuluğu mu? Bu ölümlerin sorumlusu sizsiniz.” Şeklinde konuştu.

 

BU FITRAT HEP FAKİR FUKARAYI MI VURACAK?

Ağbaba konuşmasının devamında; “Bakın, daha dün Van'da çığ oldu. Çığ altında 5 kişi kaldı.Arkasından askerler,kurtarma ekipleri gönderiliyor, onlar da ölüyor; ne diyorlar? "Fıtrat." "Kader." Yahu bu fıtrat, kader hep fakir fukarayı mı vuracak? Bu fıtrat, kader sizi hiç vurmayacak mı? Fıtratsa, kaderse fakir fukaraya. Yahu hiç yüreğiniz acımıyor mu?O fakir fukara asker çocuklarının çığın altında ölmesinin sorumlusu sizsiniz.İyi şeyleri siz yapıyorsunuz, depremde kim öldürdü? Allah öldürdü. Çığda kim öldürdü? Allah öldürdü. Manipüle ustası AKP'yi tebrik etmek lazım ” Dedi.

 

 UÇAN VAR, KAÇAK VAR, YAZLIĞI VAR, KIŞLIĞI VAR.AHLAT’A DA SARAY YAPIN İHTİYAÇ VAR

Konuşması öncesi mecliste tartışılan Ahlat’a saray yapılması konusunu da dile getiren Ağbaba “ Bakın, ne diyorlar? "Ahlat'a saray yapalım mı?" Ahlat'a saray yapın tabii, ihtiyacınız var. Uçan var, kaçak var, yazlığı var, kışlığı var.Ahlat'ta kaç gün kalacak hazretleri bilmiyorum! Ahlat'a saray yapacağınıza bu ölen işçilere yardım edin, bu insanların ölmesini önleyin, o depremin altında, kerpiç evin altında kalan insanların ölümünü önleyin” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Ağbaba, Yahu, Bu, Fıtrat,, Kader, Hep, Fakir, Fukarayı, Mı, Vuracak?, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı