Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 22:02 Bu haber 1241 kez okundu
 
% 50 Hibe Destekli Yonca Tohumu Dağıtımı Yapıldı
Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Tarafından Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında % 50 hibe destekli yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi


Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  Tarafından % 50 Hibe Destekli Yonca Tohumu Dağıtımı Yapıldı

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  Tarafından Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında % 50 hibe destekli yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

 

İl Müdürlüğü kampüs alanında düzenlenen tohum dağıtım töreninde bir konuşma yapan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit "Hayvancılıkta üretim maliyeti içerisinde kârlılığı etkileyen en önemli etkenlerden biri yem girdisidir. Zira bir işletmede yem gideri % 50-70 civarındadır. Bu nedenle ilimizde yapılan hayvancılığın karlılık düzeyinin arttırılması amacıyla İl Müdürlüğü olarak yem bitkisi üretimini önemsemekteyiz.

 

Kaba yem olarak tanımlanan yem bitkileri en ucuz besin kaynağıdır. Mineral ve vitamin kaynağı olmaları nedeniyle hayvanların verim ve üreme performanslarını etkilerler.

 

Yem bitkileri ekildikleri toprakları yalnız verimli hale getirmekle kalmazlar. Aynı zamanda bol miktarda bırakmış oldukları kök ve toprak üstü artıkları ile toprağın organik madde miktarını artırarak yapısını düzeltirler.

 

Yapılan araştırmalarda çiftçi şartlarında hayvanların üstün kaliteli yem bitkileri ile beslenmesi durumunda verimlerinin en az iki kat artırılabildiği tespit edilmiştir. Hayvancılıkla uğraşan işletmelerin, hayvan beslemede kullanacakları kaba yemleri kendi işletmelerinde üretmeleri, kârlı bir yetiştiricilik için esastır.

 

İlimizde hayvan sayısına göre yem bitkisi ekiliş alanları düşüktür. Bu nedenle kaba yem ihtiyacını üreticilerimiz komşu illerden temin etmektedirler. Bu da nakliye maliyeti nedeniyle kaba yem fiyatını artırmakta ve hayvancılığın kar marjını düşürmektedir.

 

Bu tür sorunları çözmek amacıyla özellikle don tabanı olan kayısıdan ekonomik olarak verim alınamayan sulu arazilerde yem bitkileri üretimini teşvik etmek amacıyla İl Müdürlüğümüz "Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi" kapsamında 2019 yılında % 50'si kurumumuzca desteklenen yonca tohumu dağıtılacaktır. Bu projemizi devam ettirerek ve yeni projelerle üreticilerimize yem bitkileri yetiştiriciliğinin yanı sıra tüm tarımsal konularda İl Müdürlüğü olarak azami desteğimizi sunacağız" dedi.

 

Üreticilere tohumlarının teslim edilmesinin ardından tören sona erdi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: , %, 50, Hibe, Destekli, Yonca, Tohumu, Dağıtımı, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı