Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 11:06 Bu haber 1254 kez okundu
 
5. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Başladı
Malatya Valiliği, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ve Fırat Kalkınma Ajansı iş birliğiyle düzenlenen 5. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Malatya’da Başladı.
Ekonomi Haberi


5. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Malatya’da Başladı

Malatya Valiliği, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ve Fırat Kalkınma Ajansı iş birliğiyle düzenlenen 5. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı'na katıldı.

 

5. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansında Konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş: “Dünyada yaşanan çok yönlü dönüşüme paralel olarak kalkınma alanında da çağa ayak uyduran yaklaşımlara ihtiyacımız var. Bölgesel ve ulusal kalkınmaya ivme kazandıracak yeni paradigmaların üretilmesi büyük önem arz etmektedir.

 

Vali Baruş, Malatya Valiliği, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ve Fırat Kalkınma Ajansı iş birliğiyle bir otelde düzenlenen 5. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı'nda yaptığı konuşmada, katılımcıları kentte ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Oturumlarda bölgesel kalkınma alanında rehberlik sağlayacak değerli akademik çalışmaları dinleyeceklerini belirten Baruş, ülke olarak 2023 hedeflerine giderken dünyada yaşanan çok yönlü dönüşüme paralel olarak kalkınma alanında da çağa ayak uyduran yaklaşımlara ihtiyaçları bulunduğunu ifade etti.

 

Vali Baruş: “Dünya ölçeğinde azalmakta olan kaynakların gelecek nesillere aktarılması ve kalkınmanın sürdürülebilirliği öncelikli bir konu hale gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkemizi temsil ettiği New York'ta bugünlerde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu Genel Görüşmeleri'nin en önemli temalarından biri de kalkınmanın sürdürülebilirliği konusudur. Bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farkları ülkemizin önünde aşılması gereken en önemli sorunlardan biridir. Bölgesel gelişmişliğin ötesinde bölgesel rekabetçilik kavramının tartışıldığı günümüzde ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmesi için bütün insan kaynaklarımızla topyekün hareket ederek birlikte çalışmak zorundayız. Türkiye'nin 11. Kalkınma Planı'nda da işaret edilen 2023 hedeflerine ulaşmamız için hepimize büyük görevler düşüyor. Dünyada yaşanan çok yönlü dönüşüme paralel olarak kalkınma alanında da çağa ayak uyduran yaklaşımlara ihtiyacımız var. Bölgesel ve ulusal kalkınmaya ivme kazandıracak yeni paradigmaların üretilmesi büyük önem arz etmektedir” dedi.

 

Konuşmaların tamamlamasının ardından oturumlara geçildi. Sekiz farklı ülkeden 202 bilimsel bildiri sunulacak konferans, 28 Eylül'de sona erecek.

 

Vali Aydın Baruş, konferans salonunda yer alan FKA ve MAFSAD işbirliği ile Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Malatya illerinin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 5., Uluslararası, Bölgesel, Kalkınma, Konferansı, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı