Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 13:41 Bu haber 4124 kez okundu
 
2020 LGS Sınav Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında 20 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları "meb.gov.tr" adresinden açıklandı.
Eğitim Haberi


LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçları bugün açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında 20 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları "meb.gov.tr" adresinden açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından ÖSYM tarafından tercih klavuzu da yayımlandı.

 

SINAV SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN...

Milli Eğitim Bakanlığı, resmi internet sitesinden daha önce yaptığı duyuruda sonuçları 16 Temmuz Perşembe günü açıklanacağını duyurmuştu. Dün gece saatlerinden itibaren başlayan heyecanlı bekleyiş bu sabah saatlerinde sona erdi. MEB, son dakika yaptığı açıklamada LGS sınav sonuçları ve tercih kılavuzu lise taban puanları için sorgulama ekranını erişime açtığını bildirdi. İstediği liseye gidebilmenin hayalleri içerisinde bekleyen öğrenciler meb.gov.tr ve E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden LGS sonuçları sorgulama işlemini sürdürüyor. MEB ve E Okul öğrenci giriş ile 2020 Liseye Geçiş Sınavı LGS sonuçları hemen sorgula! İşte 2020 LGS lise tercih kılavuzu ve lise taban puanları!

 

TERCİH KLAVUZUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

2020 LGS SONUÇLARI VE TERCİH KILAVUZU LİSE TABAN PUANLARI
Milli Eğitim Bakanlığı, bir milyonu aşkın öğrencinin heyecanla beklediği açıklamayı bu sabah saatlerinde resmi internet sitesi üzerinden yaptı. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları adayların erişimine açıldı.

 

MEB VE E OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞ İLE LGS SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi olan meb.gov.tr ve e okul öğrenci giriş ekranı üzerinden lise sınav sonuçları sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E OKUL GİRİŞ İÇİN TIKLA

MEB İLE LGS SONUÇLARI SORGULA

LGS TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI
Bu sabah saatlerinde açıklanan sınav sonuçlarının ardından gözler tercih kılavuzuna çevrilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yeni açıklamaya göre LGS tercih kılavuzunun erişime açıldığı belirtildi.

 

LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

LGS TERCİHLERİ NASIL VE NE ZAMAN YAPILACAK?
Haberimizin devamından, LGS tercihleri hakkında da bilgi edinebilir; sınav sonuçlarının ardından sürecin nasıl işleyeceğini öğrenebilirsiniz.

 

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

16 Temmuz 2020'de merkezî sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde Tercih Kılavuzu da açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak Tercih Kılavuzu'nda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Tercih işlemi kılavuzda belirtilen tarihler arasında öğrenci ve velisi tarafından https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

 

TERCİHLER GEÇEN SENE NASIL YAPILDI?

Geçtiğimiz yıl adaylar, 'Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar' ekranından en fazla beş, 'Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar' ekranından en fazla beş, 'Pansiyonlu Okullar' tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihinde bulunabildiler. Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından e-Okul üzerinden veya herhangi bir ortaokul, imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabildi. Tercihler, mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatıldı.

 

TERCİHLER 20-29 TEMMUZ ARASI
Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunu https://meb.gov.tr adresinde yayımladı.

 

LGS kapsamında lise tercihleri 20 Temmuz-29 Temmuz arasında yapılabilecek.

 

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınavın puanı ile öğrenci alan okullar için tercih sayısı ise 5'ten 10'a çıkartıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 2020, LGS, Sınav, Sonuçları, Açıklandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı