Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 00:25 Bu haber 3669 kez okundu
 
11 Saatten Fazla Çalışan İşçiye 1,5 Saat Mola Kararı
Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi , 11 saati aşan günlük mesai süresinde işçinin 1,5 saat öğle molası hakkı olduğuna karar verdi.
Ekonomi Haberi


Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi  İşten Çıkartılan Bir İşçinin Şirketi Hakkında Açtığı Dava İle İlgili  Emsal Bir Karara İmza Attı.

 

Yargıtay'ın aldığı karara göre , 11 saati aşan günlük mesai süresinde işçinin 1,5 saat öğle molası hakkı olduğuna karar verdi.

 

Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi  Çalışanların öğle tatili veya ara tatilinin ne kadar olması gerektiği tartışmalarına son noktayı koyarak  günde 8 saaten fazla  çalışan işçinin öğle molasının 1 saat, 11 saatten fazla çalışan işçilerin ise 1,5 saat öğle molası yapması gerektiği kararını verdi. 

 

İşçilerin öğle molası süresine dair tartışmalara son noktayı koyan Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi, işçinin günlük iş süresi içinde 8 saaten fazla  çalışan işçinin öğle molasının 1 saat, 11 saatten fazla çalışan işçilerin ise 1,5 saat öğle molası yapması gerektiğini ayrıca Gün içinde işçinin yemek, çay, sigara gibi ihtiyaçlar sebebiyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyacı olduğunun vurgulandığı kararda, ara dinlenmenin 4857 sayılı İş Kanununun 68'inci maddesinde düzenlendiği hatırlatıldı. 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: 11, Saatten, Fazla, Çalışan, İşçiye, 1,5, Saat, Mola, Kararı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı